MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Bahçede Köpek Bakımına Dair Bilgiler

24.02.2021 12:44:42

Evlerinin dışında bahçelerinde de köpek bakan insan sayısı oldukça fazladır. Tabi ki uygun bir bahçe ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmış olması onun sağlığı ve mutlu bir yaşam sürmesi açısından önemlidir. Ayrıca yeterli özgür alanın da sağlanması aslında bir köpek için evde bakılmasından daha mutluluk vericidir. Geniş bir alanda yaşamını sürdüren bir köpeğin yeteri kadar sahiplerinden de ilgi görmesi ve dostluğunu hissetmesi başı boş bahçede yaşam sürmesinden daha da önemlidir. Bahçede köpek bakanların dikkat etmesi gereken ve böyle bir düşüncesi olan kişiler için bazı bilgileri sizinle paylaşalım.

Bahçede Köpek Bakımı Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yavru köpeklerin ve yaşlı köpeklerin bakıma daha fazla muhtaç olması nedeniyle evde bakılması daha uygun olup bahçede vakit geçirmesi süresi azaltılmalıdır. Bahçeye salarak hareketlerini ve davranışlarını denetlemeden bırakmak sakıncalı bir durumdur. Onunla aynı evdeymiş gibi ilgilenmeli ve eğitimlerine devam etmelisiniz. Ayrıca rutin olarak spor-egzersiz çalışmalarını yaparak fiziksel açıdan rahatlamasına yardımcı olmalısınız.

Bahçede köpek bakmak için buna uygun bir ırk seçmek önemlidir. Her köpeğin evde rahat bakılamadığı gibi bahçede de bakılması mümkün olmayabilir. Ayrıca yavruluk döneminden sonra uygun ırktaki köpek bahçeye alıştırılmalıdır. Ev ortamına çok fazla alışan köpekler ırkı ne olursa olsun burada zorluk yaşayabilir.

Mevsim fark etmeksizin her koşulda bahçede susuz kalabileceğini unutmayın. Özellikle yaz aylarından birden fazla su kabında su bulundurun. Yanlışlıkla devirmesi sonucu tüm gün susuz kalması sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir.

Onun dinlenme ve uyku alanı olan köpek kulübesinin her mevsim şartlarına uygun olmasına özen gösterin. Sıcaklardan etkilenmemesi adına uygun bir bölge seçimi yapabileceğiniz gibi kışın çetin hava şartlarında su ve rüzgâr almayacak konumlandırma ve malzeme kalitesinde dikkatli olmaya özen gösterin.

Bahçede yeşillik fazla ise dış parazitlere karşı mutlaka veteriner uygulamalarını yaptırmalısınız. Bahar ve yaz döneminde çok sık artan pire, kene ve bit vakalarına karşı engelleyici ürünler kullanmalı ve dış parazit uygulamasını zamanında yaptırmalısınız.

Evcil dostunuzun dışarıdaki tehlikelere karşı bahçe içerisinde savunmasız olabileceğini unutmayın. Ayrıca çiftleşme dönemindeki köpeklerin bahçeden kaçma oranlarında fazlasıyla artış bulunmaktadır. Hırsızlık ve kaybolma ihtimallere dair bütün güvenlik önlemlerini alın. İmkânınız olması dahilinde bahçenizin güvenlik kamerası sistemiyle korunuyor olmasına dikkat edin. Güneşle ilgili sıcaklık problemi olabileceği gibi çok soğuk hava şartlarında üşütebileceğini unutmayın. Bahçe gibi açık ortamlarda bulunan bitkilerin ve çiçeklerin zararlı etkileri olabileceğini göz ardı etmeyin. Genel bir kontrol ve uygun bitkilerin bahçede olmasına özen gösterin.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar