MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Eklem Ağrısı Problemi ve Yaşam Alanlarının Düzenlenmesi

26.02.2021 11:22:59

Kedilerde genetik bir olarak cinsinden kaynaklı bir problem değilse özellikle yaşlanan kedilerde çok sık görülen bu rahatsızlığa maruz kalmaları sizleri şaşırtmamalıdır. Günlük yaşamında oldukça zorlanmasına neden olacak ve yaşam kalitesini oldukça düşürecek bu soruna karşı sizlerde tetikte olmayı öğrenmelisiniz. Eklem bölgelerinde oluşan iltihaplanma neticesinde ortaya çıkan bu rahatsızlık genel olarak kalça ve dirsek kısımlarında ağrı şeklinde görüşür. Tamamen ortadan kaldırabilecek bir çözüm bulunmamakla birlikte yapacağınız bazı ufak dokunuşlarla bu ağrıların nüksetmesinin önüne geçebilirsiniz.

Kedilerin Yaşadığı Eklem Ağrısı Belirtileri

Kediler sadece eklem ağrısı değil birçok rahatsızlığını göstermeme konusunda içine kapanık canlılardır. Doğa içerisinde hem av hem de avcı olmaları nedeniyle olası tehlikelere karşı bu gizliliği ustaca yürütürler. Kediniz eklem ağrıları çekiyorsa onun hal ve davranışlarını özellikle fiziksel açıdan sıkı bir gözlem altında tutmalısınız. Eklem ağrısı yaşayan kedilerin belirtileri:

 • Merdivenden ya da basamak yüksekliğindeki yerlere inip çıkarken korku yaşama
 • Eskisi gibi atlama-zıplama faaliyetlerinden uzak durma
 • Yürürken hafif sekmeler görülmesi
 • Çok daha fazla uykuya vakit ayırma
 • Tuvalet yaparken zorluk yaşama
 • Eskisi gibi meraklı ve araştırmacı olmama
 • Kendine ayırdığı temizlik vaktinde azalma
 • Onu sevmek için dokunduğunuzda mutsuz bir yüz ifadesi
 • Ev bireyleriyle ve diğer canlı dostlarıyla yakınlaşmama ve yalnız kalma isteği

Evinizde Kediniz İçin Yapabileceğiniz Düzenlemeler

Bu teşhisi sizin koymanız zor olmakla birlikte veteriner kontrolü özellikle belirli bir yaşın üzerindeki kediler için daha fazla öneme sahip oluyor. Genç ve yavru kediler için bazı istisnai kedi cinsleri dışında çok fazla şüphe duymaya gerek kalmıyor. Olası bir ağrı fark edilmesi ya da fiziksel açıdan şişkinlik ve yaralanmalarda hekiminizden destek almalısınız. Evinizde ise eğer eklem ağrısı yaşayan bir kediniz var ise onun yaşamını kolaylaştırmak ve ağrıların şiddetinin önüne geçmek adına yapabileceğiniz bazı ince önerilerimiz olacaktır.

 • Yatağını çok yüksek olmayan ve sessiz bir noktaya konumlandırmalısınız. Kendisini yine de güvende hissedebileceği bir noktada bulunması zihinsel açıdan rahatsızlık yaşamasının önüne geçecektir.
 • Günlük temel ihtiyaçları içerisinde bulunan mama ve su ihtiyacını karşılarken kolay ulaşabilmesi önemlidir. Birden fazla noktada koyabileceğiniz gibi alçak ve rahatlıkla uzanabileceği şekilde yerleştirin.
 • Eskisi gibi aktif ve oyuncu olamayacağı için tırmalama tahtasını fazla kullanmayabilir. Ayrı şekilde kendisine ayırdığı kişisel temizlenme süresinde de hem kalite açısından hem de süre açısından gerilemeler olacaktır. Kişisel bakımı konusunda ona daha fazla yardımcı olun.
 • Kediler her ne olursa olsun yüksek yerleri severler. Dışarıyı izlemeye ya da dolabın üzerinde vakit geçirmeyi seviyor olmalarına rağmen yaşadıkları ağrılar buna engel olmamalı. Onlar için rahatlıkla inip çıkabileceği rampalar ve eşyalar koyarak bundan mahrum olmamasına yardımcı olun.Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar