MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Isırma Ve Tırmalama Alışkanlığını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

18.12.2019 09:54:54

Genelde kedilerimizle vakit geçirirken istemli ya da istemsiz evcil dostumuzdan pati yediğimiz çok olmuştur. Bazen bunun dozu artarken istenmeyen kazalara neden olabilir. Yavru olduğu zamanlar bize sempatik ve eğlenceli gelse de büyüdükçe bunun acı verici olması beklenebilir. Alışkanlık haline gelmesi ise kedinizle aranızda sosyal gelişimin etkilenmesinin en büyük nedeni olacaktır.

Isırma ve Tırmalama Hareketlerine Tepki Vermek

Öncelikle vereceğimiz hiçbir tepki ve uyarı, sözlü ve fiziksel şiddet içermemelidir. Ona vurmak, bağırmak, sinirlenip, onu kovalamaya çalışmak hem onu korkutacağı gibi ürkütüp daha hırçın hale geçirecektir. Ona karşı uygulamaya çalıştığınız negatif tepkiyi anlamalarını beklemeyin.

Eğer onu seviyorsanız ya da oyun oynama mesafesindeyseniz, istenmeyen bir hareketi olduğundan onun size ulaşamayacağı noktaya geçin. Dokunmayı bırakın ve kedinizin sakinleşmesini bekleyin. Bu hareketin yanlış olduğunu anlaması için ilk adımınız olacaktır. Böyle bir harekette bulunup, onunla tekrar oynamaya ve sevmeye çalışırsanız bunu oyun sanması muhtemeldir. Evcil dostunuzun kafasını karıştırmayın.

Kedinizle evin içerisinde ya da odalar arasında geçiş yaparken karşılaşırsanız, onun tıslama ve ürkmesine neden olmadan geçiş üstünlüğünü ona bırakın. Kaçmak isterken yaşayacağı korku, size harekette bulunmasına neden olabilir. Ayrıca her daim unutmamanız gereken kural vardır ki asla kedilerinizi yapmasını istemediğiniz bir hareket sonrası mama vermeyin, beslemeyin. Bu yine kafasının karışmasına neden olabileceği gibi ödül olarak algılamasını sağlamaktadır.

Kedilerin bu ısırma ve tırmalama davranışlarını dizginleme ve kontrol etmeye çalışırken, bunun onun doğası gereği olduğunu anlamaya çalış. Onu olumlu hareket yaparken ödüllendirmeye çalış. Isırma eğilimini onun çok daha faydasına olabilecek kedi oyuncaklarına yönlendir. Bunu yaparken tırmalama da onlar için bir ihtiyaçtır. Bir kedi sahiplenirken temel ihtiyaçların listesinde tırmalama tahtasına listene ekle ve bunu ona alıştırmaya ve bu eğilimini onun üzerinde gidermesini sağla. Her başarılı hareketinde ona küçük ödüller vererek yaptığı olumlu hareketi taktir etmeye çalış ki doğru yolda olduğunu anlasın.

Kediniz eğer bu hareketlere hala devam ediyorsa ona “hayır” kelimesini öğret. Memnun olmadığınızı ve yaptığı hareketini beğenmediğinizi belirtir şekilde ona dik dik bakarak “hayır” demeniz bazı şeylerin yanlış yaptığını anlamasını sağlayacaktır. Her bu istenmeyen olay gerçekleştiğinde bunu yapmanız kedinizin ister istemez sizin üstünlüğünüzü kabul etmesini sağlayabilir. Ayrıca onunla 10 dakika hiç ilgilenmemeniz ve daha sonra göz göze gelmemeniz onun yalnız bırakıp, yaptığının insan sahibi tarafından olumsuz algılandığını düşünmesini sağlayabilir.

Her kedinin farklı karakteri olduğu herkesin malumu. Farklı kedi ırklarında bile değişik karakteristik özellikler geçmişten bugüne gelen tecrübelerle anlatılmaktadır. Zamanla ona sınırlarını ve yanlış hareketlerinde nasıl uyarabileceğinizi, yaptığı hareketin olumsuz bir davranış olduğunu öğretebilirsiniz. Köpekler gibi eğitim vermeniz çok olası olmasa da onun agresiflik göstereceği anları, hareketlerini ve vücut dilini anlayabilirsiniz. Dikkatini dağıtacak farklı oyuncaklar ile elinizin ve vücudunuzun tırmalanacak şeyler olmadığını zaman içerisinde eğer bu tip hareket sergilerle nasıl sonuçlar doğuracağını anlaması çok vakit almayacaktır. Onlar zeki ve etraflarındaki her bir olaya farkındalık gösteren hayvanlardır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar