MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kaniş Köpeği Tarihçesi Karakteri ve Bakımı

17.12.2019 13:03:55

Dünyada en çok bilinen ve sahiplenilen köpek ırklarından birisidir. Oyuncu ve yüksek seviye zekasının yanında sevimliliği en çok göze çarpan özellikleridir. Almanya da Fransa kökenli olduğunun tam bilinmemesine rağmen Fransa üzerinden oldukça popüler olmuş bir köpek ırkıdır. Yine de anavatanı tam olarak bilinmemektedir.

Kaniş Köpeği Tarihçesi

14. ve 15. Yüzyıllarda birçok ressamın tablolarında bu köpeklere yer verdiği görülmektedir. Anavatanı Almanya olduğu düşünülmekle birlikte daha çok Fransa’da sevilmiş ve popüler hale gelmiştir. 18. Yüzyılda İspanya’da da oldukça sahiplenildiği dönemin ressamlarının yaptığı tablolardan anlaşılmaktadır. Su avlanmalarındaki avlanmak istenen canlıları getirmesi için ortaya çıktığı düşünülmektedir. Sirklerde gösteri köpeği olarak da kullanılmış olup görüntüsünün sevimliliği nedeniyle ev köpeği olarak birçok hayvan sever tarafından sahiplenilmektedir.

Kaniş Köpeği Fiziksel Özellikleri

Bu ırkın kendi içerisinde 3 farklı boyutu bulunmaktadır. Tam olarak isimleri standart kaniş köpeği, oyuncak kaniş köpeği, minyatür kaniş köpeği olarak isimlendirilmektedir. Bilinen ilk kaniş standart boydakiler iken daha küçük ve minyatür boyutlar sonradan ortaya çıkmıştır.

Bu 3 farklı tipteki köpeğin ağırlık ve uzunlukları şu şekildedir.

Standart Kaniş:

Uzunluk 38-62cm

Ağırlık Dişi: 20-27kg

Erkek: 20-32kg

Minyatür Kaniş:

Ağırlık: 6,8-7,71kg

Yükseklik: 30cm

Oyuncak Kaniş:

Ağırlık: 2,72-4,8kg

Yükseklik: 25-26cm

Dikkat çeken en büyük görsel özellikleri kıvır kıvır tüylerinin olmasıdır. Sert kıl yapısına sahip bu köpek ırkı, siyah, beyaz, krem, kahverenginin açık ve koyu tonları olabilir. Oval gözleri genelde koyu renge sahiptir. Poddle kelimesi aslında kaniş demektir. Bu köpekle alakalı toy poddle veya miniature poddle kelimelerini duymanız kaniş köpek ırkının farklı türlerinin belirtilmesinden kaynaklıdır.

Kaniş Karakteri

Oldukça zeki ve çevresini iyi analiz eden bir köpek ırkıdır. Zekasından gelen kolay eğitilebilme ve girdiği ortama adaptasyon sürecinin hızlı olması kanişlerin öne çıkan özellikleridir. İnsanlarla kaynaşması, dost canlısı olmaları ve sahiplerine bağlılıkları bilinen diğer karakteristik parçalarıdır. Küçük boyutları ve bakımının oldukça kolay olması apartman ortamında bakılması açısında tercih edilesidir. Küçük ırk köpeklerin genel özelliği fazla havlama biraz sorun yaratabilir. Oyun oynamayı çok sevmeleri ve enerjik canlılar olmaları sizi biraz yorabilir. Kedilerle eğer yavruluktan sahiplenen bir köpekse kolaylıkla anlaşabilirler. Dikkat çekmeyi seven bu köpek ırkının, yalnızlıktan pek hoşlandığını söyleyemeyiz. Köpeklerin de farklı karakterleri olduğu göz önüne alınırsa, sunulan ortam ve köpeğin eğitim aşamalarının da yukarıda verdiğimiz genel bilgilerin aksine tam olarak uymayabileceği göz önüne alınmalıdır.

Kaniş Sağlığı ve Bakımı

Kıvırcık tüyleri olması nedeniyle sahiplerini ne çok zorlayacak durum tüy bakımıdır. Ona uygun fırça ile günlük ve haftalık olarak taranmalı, gerekirse bölgesel olarak tıraş edilmelidir. Tırnak bakımı kesinlikle atlanmamalı, diş ve diş eti hastalıkları yatkınlıkları olduğu için fırçalama alışkanlığı edinmesi adına çaba gösterilmesi ileride sıkıntı yaşamanızın önüne geçecektir. Birçok ırka göre sağlıklı olan bu köpek ırkında, sağlıklı bir kaniş ırkı köpeğin 13-16 yıl yaşam süresi bulunmaktadır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar