MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin İlginç Sırt Üstü Yatma Pozisyonu

28.09.2023 13:07:54

Normal şartlarda kedilerin her davranışı ve vücut pozisyonu bizlere sempatik ve komik geliyor ama köpekler gibi sırt üstü patileri hava bir yatış şekli ilginç olduğu kadar komik de gelebiliyor. Birbirinden farklı uyku pozisyonlarında görebileceğimiz bu sevimli dostlarımız göbeklerine dokununca pati atar ama sele serpe de göbekleri açarak yatabilirler. Kedilerin sırt üstü yatmasının birçok farklı sebebi olabilir. Ama bunlardan en bilinen ve genelde doğru olan durum dostlarımızın kendini güvende ve huzurlu hissetmesidir. Fakat bu durumda onu sevmeye kalktığımızda kedinin savunma pozisyonuna geçebileceğini göz ardı etmemelisiniz.

Kedilerin Sırt Üstü Yatma Nedenleri

Göbeği açıkta sırt üstü uzanmış bir kedi yatış görmeniz çok az rastlanan bir durumdur. Size ve yaşadığı ortamda kendini güvende hissediyor olması en olası durumdur. Eğer siz dokununca savunma pozisyonuna geçmiyor ve ara ara mırlama sesi duyuyorsanız onlar açısından işler kesinlikle yolunda demektir. Bazen bu durumda dokunmanız halinde pozisyon değişerek kapanarak yatmaya başlayabilir fakat bu durum hala güvende ve mutlu hissettiklerinin bir göstergesidir.

Çok fazla bilinmese de bu durum vücut ısılarını dengeleme ve rahatlama amaçlı da olabilir. Özellikle uzun tüylü kedilerin yaz aylarında çok daha fazla sıcaklık hissedeceği ve akabinde rahatsızlık seviyelerinin artacağını göz ardı etmemelisiniz. Bu dönemlerde çok daha fazla su içmesine teşvik etme amaçlı taze su bulundurmayı ihmal etmemeli ve su tüketimi konusunda sıkıntı yaşanan kedilerde yaş mama aralığını daha kısa tutmanız onlar açısından faydalı olacaktır.

Dostlarımız keyif amaçlı olabileceği gibi vücutlarındaki ağrıyı ve yorgunluğu dağıtma amaçlı da bu tarz bir yatış pozisyonunu tercih edebilir. Günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçiren kedilerin artık üstüne yattığı bölgelerin gerilmesi sonucu sırt üstü yatarak bu gerilimi vücutlarına dağıtarak rahatlama ihtiyacı hissedebilirler. Oldukça rahatlayan bu dostlarımızın esneme ve keyif yapma ritüellerini sıklıkla görebilirsiniz.

Sırt üstü yatma pozisyonları sadece keyif ve rahatlama sebepli olmadığı gibi bazı rahatsızlıkların da göstergesi olabilir. Bazı kedi ırklarında eklem ve kemik rahatsızlığına bağlı olarak bu tip yatma ve insan gibi oturma pozisyonları görülebilir. Ayrıca sindirim sistemi problemi yaşayan dostlarımız midelerine normal şekilde yatarken oluşan baskıyı azaltma ihtiyacı hissedebilirler. Kısırlaştırılmamış ve kızgınlıktaki dişi kedilerin de bu tip yatış pozisyonuna girmesi sıkça görülen bir durumdur. Kedilerde sırtüstü yatma pozisyonu herhangi bir rahatsızlığı işaret ettiği gibi rahatlama ve dinlenme amaçlı da yapılmış olabilir. Her ne koşulda olursa olsun dostunuzu uyurken bile gözlemlemeyi ihmal etmeyin ve olası bir sıkıntılı durum hissedildiğinde veteriner hekiminizden destek alma konusunda geç kalmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar