MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Kulak Kaşınması Nedenleri

26.09.2023 12:24:47

Kediler ara ara patileriyle kulak kaşıma hareketi yapması onların en ikonik duruşlarından ve hareketlerinden birisidir. Konumuzun içeriği aslında daha çok herhangi bir hastalık veya sorun yaşayıp yaşamadıklarını gözlemleyebilmemiz adına bilgiler içerecektir. Normalden fazla kaşıma, kulaklarının çevresinde ya da içerisinde artık yara oluşmaya başlaması sonrası yaşadığı alerji ve enfeksiyona karşı dikkatli olmamızı gerektirmektedir.

 

Kedinizin Kulağında Sorun Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Dostunuzun kulak bölgesini fazlasıyla kaşıması başlı başına bir sorundur. Bunun yanında ağrı ve bölgesel kızarıklıklar da fiziksel olarak sorunun göstergelerinden birisidir. Kediler bu sorunla yaşayacağı ağrıyı davranışlarıyla da bizlere gösterebilir. Kulağına dokunmanıza müsaade etmeyebilir. Kulağında akıntı görülebilir ve sıkça kafasını sağa sola sallayabilir. Kulak kirinin normalden fazla olması ve hatta aynı ağız kokusu gibi kulağından istenmeye kokular gelebilir. Eğer çok daha ileri düzey bir rahatlık yaşıyor ise kulağında işitme kaybı ve güçlüğü dahi yaşanabilmektedir.

Kedilerde Kulak Kaşıntısı Tedavisi Yöntemleri

Kulak kaşıntısı kendi başına bir hastalık olabileceği gibi başka bir hastalığın tetiklediği belirtilerden birisi de olabilir. Kaşıntının neden ya da nedenlerini biz sahipleri olarak anlayabilecek tecrübeye erişsek bile kesin tedavi için uzman bir veteriner kontrolü ve akabinde onun yönlendirdiği tedavi şekline eksiksiz uymalıyız.

  • Kulak yolunda temizlik amaçlı uygun bir losyon ve kulak damlası ilk denenen tedavi yöntemlerinden birisidir.
  • Enfeksiyon görülüyor ise uygun antibiyotik ve ilaç kullanımı neticesinde kısa sürede bu rahatsızlık ortadan kaldırılabilir.
  • Eğer dostunuzun kaşıntısı alerjik bir durum ise, dostunuzun bir besin ya da ortamda farklı bir nesneye alerjisi tespit edilmeli ve ona göre adımlar atılmalıdır.
  • Herhangi bir kavga, yaralanma ya da travmatik bir durum gerçekleşmiş ise veteriner hekiminiz yaralı bölgeye ilk müdahaleyi yaptıktan sonra ağrı kesici ya da ihtiyacına bağlı başka ilaçlar önererek bir tedavi programı uygulatabilir.

Tedavi sürecinde verilen ilaçlar eksiksiz ve önerilen şekilde kullanılmalıdır. Kulak kaşıntısı kedilerin herhangi bir sorun olmasa da ara ara yaptığı hareketlerden birisidir. Olası bir sorun ile farkını gözlemleyebilmek biz sahiplerine düşmektedir. Severken dahi onları elle muayene eder gibi kulak olsun ağız olsun dişleri olsun kontrol etmek ve erken müdahale için veteriner kontrolüne götürmek onların yaşadığı ya da yaşayabileceği sağlık sorunlarına önceden müdahale ettirebilmek açısından bizleri bir adım öne geçirecektir. Aynı tüy bakımlarına gösterdiğimiz özen gibi kulak bakım ürünleri kullanarak onların kulak sağlığını ve temizliğini ön planda tutarak, kulak kaşıntısı sorununu ortadan kaldırmayı başarabiliriz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar