MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Yükseğe Tırmanmak İsterler?

24.09.2023 13:25:00

Evde kedi besleyen kişilerin bu dostlarımızın pek çok farklı davranışına ve hareketlerine sayısız kez şahit olsalar da yükseğe tırmanma huylarına bir anlam veremediğini tahmin edebiliyoruz. Saatlerce evin içerisinde kedinizi göremeyip telaşlanarak saatler sonra giysi dolabının üstünde uyurken ya da sokakta dolaşırken bir ağacın en yüksek dalında kedilerin gözlerini dinlendirdiğini çok kez görmüş olabilirsiniz.

Kedilerin birçok hareketi içgüdüsel olarak gerçekleşmektedir. Tırmanmayı sevdikleri gibi çıktıları yerde yüksekte kalarak kendilerini daha fazla güvende hissetme ve tehlikelere karşı güvende olacaklarını hissetmeleri, evde dahi bu davranışı sıkça gerçekleştirmelerine neden olabilmektedir.

Kediler Neden Yukarıda Durmak İster?

Yükseğe çıkmak onlar için daha geniş görüş açısı oluşturur. Sadece onlara tehlike oluşturabilecek durumlara karşı güvenli bir durum oluşturmayacağı gibi avlanma açısında avlarını da daha rahat görebilmelerine olanak sağlar. Evde kedinizi saatlerce bulamadığınızda ya da en ufak tıkırtısını duyamadığınızda kesinlikle açık cam ve pencereniz yoksa dolapların üstü, buzdolabı ya da evdeki yüksek noktalara göz atmalısınız.

Kedilerin refleksleri ne kadar iyi de olsa her avcının üzerinde daha büyük bir avcı tehlikesi vahşi doğada bulunmaktadır. O yüzden kediler evde güvenli bir ortamda dahi yaşalar tetikte kalmalarının uyurken herhangi bir tehlikeye karşı kendilerini güvende tutmaları onlara atalarından kalma bir özellik olarak hala devam etmektedir. Evin içerisinde özellikle düşme ve yaralanmalara karşı yavru kedilerinizde dikkatli olmalısınız. Özellikle yeni ortamlarına alışmakta güçlük çekecek olan kedilerinizin bu tip saklanma ve etrafı inceleme süreci olacağını göz ardı etmemelisiniz. Onlar için güvenli saklanma noktaları belirlemeniz ve sizin gözetiminizde buralara inip çıkması son derece önemlidir. Dostlarımızı çıktıkları yerden zorla inmeye zorlamamalı, onların bu davranışının aynı kumlarının üzerini kapatarak diğer yırtıcı hayvanlara karşı arkada kendi izlerini kapatmak gibi sıradan bir hareket olduğunun farkına varmalısınız.

Genelde kedi dostlarımızın yer seviyesindeki kedi yataklarına ve kedi evlerine girmemelerinin en önemli sebeplerinden birisi de budur. Perdelere tırmanmaları, dolapların üstlerine çıkmaları onlar açısından hem güvenli bir ortama kaçma hem de egzersiz yapmalarına yardımcı bir harekettir. Bu içgüdüsel davranışlarının arkasında yatan hayatta kalma, kendilerini güvende hissetme ve bu ortamda dinlenme ihtiyaçları olduğunu bilerek ortada bir sorun olduğunu düşünmenize gerek yoktur.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar