MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Buruşuk Surata Sahip Cins Köpeklerin Yaşayabileceği Rahatsızlıklar

22.09.2023 10:53:16

Buruşuk surat, büyük yerinden fırlayacakmış gibi duran gözlere sahip, oldukça şirin duran Pug, Bulldog gibi bazı köpek ırklarının hepsinde olmasa da çoğunluğunda görülebilen bazı kalıtsal rahatsızlık görülebilir. Ağız, yüz ve göz tipleriyle oldukça çekici duran bu köpek dostlarımızı sahiplenirken ve sahiplendikten sonra dikkat etmemiz sorunlardan ne kadar haberdarız?

Burun yapıları nedeniyle hava yollarında solunum güçlüğü yaşamaları en sık görülen durumdur. Aynı durum basık suratlı kedi cinsleri içinde geçerlidir. Burun kemik yapıları da bu durumu daha da körüklemekle birlikte kısa burun kemik yapısı daha zor nefes almalarına neden olmaktadır. Ayrıca çok ilginç gelecek fakat dostlarımızın vücutlarında terleme seviyesi daha düşüktür. Genelde en ufak hareketlenmede ve hatta yürürken bile nefes nefese kalmaları bunun ufak bir göstergesidir. Dilleri üzerinden aldıkları sıcak havayı normal şartlarda soğutarak serinleyen köpeklerde bu tip ırk dostlarımızın bu hareketi gerçekleştirememesi ve aşırı yüksek vücut sıcaklığına ulaşmalarına neden olur. Bu nedenle daha sıcak iklimlerde yaşayan insanların bu tarz ırklardan uzak durması tavsiye edilir. Ayrıca bu ırkların obeziteye de meyilli oldukları göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle yaşları ilerledikçe ve bu tarz solunum rahatsızlıkları da göz önüne alındığında ileri ki yaşları fazlasıyla hastalıklı ve sıkıntılı geçmektedir.

Solunum güçlüğü yaşayan her canlı da olduğu gibi bu ırklarda da kalp fazlasıyla yorulur. Buruşuk yüzlü bu dostlarımızın kan dolaşımındaki oksijen seviyesi hep zorlanma hissedeceğinden kalp rahatsızlıklarına eğilimi diğer köpeklere göre daha fazla olur.

Bu buruşuk köpek ırklarının yüz hatları olduğu kadar vücutları da fazlasıyla buruşuk ve kat kat üste binmiş olabilir. Bu alanlar tüy yapısının da etkisi rahat nefes alamaz ve deri yapısında sürekli yaralar ve tahriş oluşmasına zemin hazırlar. Ayrıca gözleri ekstra bakım ve kontrol gerektirmektedir. Kafa yapıları göz hatlarına fazlasıyla geniş olması nedeniyle ülser konusu ve göz yaralanmalarına karşı dikkatli olunmalıdır.

En büyük sorunlardan birisi de bu dostlarımızın çiftleşme sonrası dişilerinin doğumu esnasında gerçekleşir. En sık sezeryenle doğum yapan ve doğum esnasında insan müdahalesi isteyen ırklar arasında desek yanlış olmaz! Büyük kafaları olmalarının yanında annelerinin doğum kanalının daha dar olması doğumu ve anne köpeğin işini fazlasıyla zorlaştırmaktadır.

Tabi ki bu saydığımız rahatsızlıkların bu ırk mensubu her köpekte kesin görülmesi mümkün değildir. Kilosu normal, ihtiyacı olan kaliteli besin içeriğine sahip köpek mamasıyla beslenmesi, rutin veteriner kontrollerinin yapılması ve düzenli olarak tahlillerle takip edilmesi sayesinde dostunuzun uzun yıllar sizinle mutlu bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar