MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Dışarıya Çıkan Ev Kedilerinin Karşılaşacağı Riskler

20.09.2023 13:48:06

Ev ortamında büyümüş kedilerin dışarı da sokak kedilerine nazaran çok daha zorlu ve çetin durumlarla karşılaşacağı bunun yanında ölümle burun buruna gelmesi riski de son derece fazladır. Kedi dostunuzu şehir yaşantısında arabaların, insanların, köpeklerin fazla olduğu yerlerde dışarı çıkartmanızın ya da gündüz dışarda gece evde kalmasına benzer bir yaşam döngüsünde hayatını devam ettirmesine izin veriyorsanız göze aldığınız riskler ve dikkatli olmanız gereken hususlara gelin hep birlikte göz atalım.

Kedinizin Dışarıda Karşılaşması Muhtemel Durumlar

Başka Hayvanlar; Kediler de başka sürü hayvanları gibi bölgelerini sahiplenirler. Özellikle yetişkin bir erkek kedi ise diğer erkek kediler kendi bölgelerinde başka erkek kediyi istemeyecek ve ona saldıracaktır. Kavganın şiddetine göre, ciddi yaralanmalar, enfeksiyon riski ve birtakım hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Dişi Kediler için Hamile Kalma Riski; Kediniz kısır değilse ve kızgınlık dönemindeyse bazı küçük sürprizlerle karşılaşmanız son derece olası. Kısırlaştırılmamış kedi her daim gebe kalma riskini ortaya çıkarır. Olası yeni yavrular sorumluluğunuzu artırır ve eğer cins bir kedi sahibiyseniz melez yeni yavrularınızla ailenizi büyütmeniz çok da zor bir ihtimal değildir.

Hastalık ve Enfeksiyon Riski; Evcil dostunuzun aşıları tam da olsa sağlık sorunları riski oldukça yüksek seviyede olacaktır. Her saniyesini dışarıda takip etmediğiniz sürece dışarıdaki başka kediler dışında birçok yabani hayvanla da karşılaşma olasılığı yüksek. Olası bir ısırılma ya da çizilme yarası sonrası bu durum kesinlikle kaçınılmaz!

Parazitler; Pire ve kene başta olmak üzere birçok parazitle evcil dostunuz mutlaka karşılaşacaktır. Özellikle bahar ve yaz ayları dostlarımızın dış parazit aşı ya da damlaları tam olsa bile ev ortamına karşı dış ortamda koruyuculuk seviyesi daha da düşecektir. Kaşıntı ve kaşınılan yerin yara olma riskinin yanında evde başka evcil hayvanınız bulunması durumunda o da büyük bir risk ile karşı karşıya gelecektir.

Kaza Riski; Dostunuzun başka hayvanlardan görebileceği saldırı riskinin yanında, kötü niyetli insanlar, arabalar onların sakat kalması, yaralanması ya da düşünmesi bile insanı ürpertirken hayatını kaybedecek bir pozisyona düşmesi her zaman aklınızın bir köşesinde bulunmadır. Dostunuz ev ortamında daha fazla vakit geçirdiği için sokak kedileri kadar refleksleri güçlü ve onlara tehlike oluşturabilecek durumlara karşı uyanık olmayacaktır.

Kaybolması; Dostunuzun her ne kadar evin yolunu bulabileceğinden emin olsanız bile bir gün gittiği gibi geri gelmeyebilir. Dışarıda yaşayabileceği bir travma ya da kaza sonrası artık ürkek ve yolunu kaybetmiş psikolojik bir duruma düşebilir. Eğer çip ya da size ulaşabilecekleri bir bilginin bulunduğu bir tasmaya sahip değil ise onu bulacak hayvanseverler dahi size onu tekrar kavuşturamayabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar