MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yeni Eve Taşınırken Kedinizi Stresten Uzak Tutun

30.09.2023 10:57:33

Kedi dostlarımız rutinlerinin bozulmasından ve ortamlarının değişmesinden asla hoşlanmaz. Bu belki gülünç gelse de kedinizin başka bir eve taşınırken ve evin taşınma sürecindeki bulunacağı kargaşadan kesinlikle stres olacağını göz ardı etmemelisiniz. Bu tatlı dostlarımızın evin de bir bireyi olduğunu bilen biz sahipleri olarak taşınma sürecinde ve sonrasında onların yeni eve geçiş sürecindeki kargaşası en hafif etkilenmeyle atlatmaları için bazı konulara değineceğiz.

Kediler değişimlere yapıları gereği kolay uyum sağlar fakat sahiplerinin de onlara yardımcı olması gerekir. Strese gireceği hamile olması, kızgınlıkta olması ya da herhangi bir cerrahi operasyon geçirmiş veteriner kliniğinden çıkmış bir kedi sahibinin se ekstra dikkatli olmasını öneririz.

Ev Taşınması Süreci ve Kedinin Yeni Eve Götürülmesi

Kediler strese ve ani değişimlere oldukça kapalıdır. Rutinlerindeki değişimlere kısa sürede uyum sağlasalar da geçiş dönemlerinin ani ve keskin olması onları mutsuz edebileceği gibi depresyona da sokabilecektir. Her kedinin farklı karakterlere sahip olması da vereceği tepkinin ve yaşayacağı olumsuz hisleri farklı bizlere mutlaka farklı yansıtmalarına neden olacaktır. Dostunuzun stres seviyesini minimize edebilmeniz için tavsiyelerimize geçelim!

  • Mümkünse dostunuzu eşyalar nakil olmadan önce aile bireylerinden birisiyle ve elbette şartlar dahilindeyse kendi özel eşyalarıyla birlikte birkaç saat önceden götürün. Eşyaların toplanması, taşınması gibi süreçlerden uzak tutularak kargaşanın içinden mümkün olduğunca uzak duracaktır.
  • Mama yiyememe, tuvalete girememe gibi durumlara karşı 3-4 saat önceden beslenmesine ve ihtiyacını gidermesine ön ayak olun.
  • Kedinizi asla sizi göremeyeceği bagaj ve arka bölmelerde taşımayın.
  • Taşıma esnasında ne fazla soğuğa ne de aşırı sıcaklara maruz kalmamasına dikkat edin.
  • Dostlarımızın evin tüm noktalarına ve eşyalara kendi kokusu sindikçe o evi benimsemesi ve tanıyıp alışma sürecini hızlandıracaktır.
  • Eve taşındığınız hafta içerisinde onun bol bol yaş mama ya da ödül mamasıyla gönlünü almaya çalışın.
  • Eski rutinlerini tekrar yaşayabileceği ortamları onlara tekrar kurun. Eğer dışarıyı sevmeyi seviyorsa yeni evininizde de gerekli güvenlik önlemlerini alarak dış dünyayla tekrar bağlantı kurmasına yardımcı olun.
  • Bu geçiş ve alışma döneminde mümkünse veteriner ziyareti gerçekleştirmeyin. Aşılarını ve rutin kontrollerini taşınma planlarınızın öncesinde lütfen halletmeye çalışın.
  • Alışma sürecinde onunla birebir ilgilenin. Yeni kedi oyuncakları alabilir, onunla daha fazla vakit geçirerek birlikte aktiviteler yapabilir ve bol bol severek yanında olduğunuzu gösterebilirsiniz.
  • Dışarı çıkmaya alışkın bir kediniz  var ise hem sizin çevrenin güvenli olup olmadığını tartmanız hem de onun yeni evine alışmadan bahçe ve çevre gezintileri sonrası olası evi bulamama, kaybolma gibi  kötü senaryolara karşı önleminizi almış olursunuz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar