MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Her Yeri Tırmalamasını Önleme Yöntemleri

14.12.2021 16:31:14

Kedi dostlarımız konforlarına oldukça düşkün, hatta deyim yerinde ise keyiflerine göre hareket eden varlıklardır. Hatta genelde evde dostça yaşanan bir ortam içerisine girip orada patronluk taslamasına bile şahit olmuşsunuzdur. Sakin evin sahibi siz ya da herhangi biri değil de oymuş gibi davranırlar. Bu, hanesine düşkün dostlarımızın tırmalama davranışları birçok kedi sahibini bunaltma noktasına getirmiştir. Henüz yeni alınmış koltuklar, gözünüz gibi baktığınız halılar, kıyafetler ve hatta en sevilen mobilyalar dahil olmak üzere kedi dostlarımızın keskin tırnaklarının ucu sayesinde paramparça oluverir. Peki, bu konuyu önlemenin bir yolu yok mu?

Kedi Dostlarımızın Tırmalama Huyu

Evcil kedi dostlarımızın tırmalamasın durdurmak neredeyse mümkün olan bir konu değildir. Tırmalama eylemi, en alışagelmiş, bilinen ve vazgeçilmez kedi huylarından bir tanesidir. Kedi dostlarımızın bunu yaparkan oluşan temel amacı bölge işaretleme ve tırnak egzersizidir. Kedi patilerinde bulunan minik bezlerden tırmalama esnasında açığa bir koku çıkar. Tırmalama eylemi yapılan ve o alana sürülen patiler, bu koku sayesinde bölge işaretlemesi yapmasını sağlar. Tırmalama alışkanlığına çözüm olarak tırnak kesimi akıllara gelse de bu kedi dostlarımızın doğasına aykırı bir davranıştır. Ancak, kedi dostlarımız ev içinde tırnaklarını doğada bulunduğu gibi doğal yollar ile törpüleyemeyeceğinden bakım ürünleri yardımı sayesinde kedilerin tırnak bakımlarını ihmal etmemeniz gerekiyor.

Bu konu özelinde, bir kedi dostumuzun tırmalamasını engellemek yerine aslında yapılması gereken konu kedinin tırmalama enerjisini başka yere yönlendirmek daha doğru olması beklenir.

Kediler İçin Alternatif Tırmalama Alanları

Ona öyle bir tırmalama eşyası vermelisiniz ki artık başka yeri tırmalamak istemesin. Ancak, bunun sizi sesiyle çıldırtmayacak bir eşya olması da önemli. Kedi dostlarımızın istemediğiniz yerleri tırmalamasına alternatif olarak ise kedi tırmalama tahtası çok iyi bir çözüm olabilmektedir.

Bir kedi dostumuzu tırmalama tahtasına yönlendirebilmek adına ilk yapılması gereken iş, bu tırmalama tahtasını tam olarak normalde tırmalıyor olduğu bir yerin yakınına yerleştirmek olacaktır. Elbette, tırmalama ağacı kedinin ağırlığı taşıyacak ve sağlam olması önem arz eder. Ancak, dikkat etmelisiniz ki bu tırmalama tahtası sağlam olmaz ise kedi dostunuz her defasında bunu hatırlayacak ve uzak durma yoluna gidecektir. Kedi dostlarımızın tırmalama isteği geldiği zaman ya da normale göre tırmaladığı yere yöneldiği zaman onları tırmalama tahtasına direkt olarak yönlendirebilirsiniz. Bu sayede bir süre sonra yalnızca tırmalama tahtasını kullanması beklenmektedir.

Kedilere Tırmalama Konusunda Kızmak Doğru mu?

Onlar bizim canlarımız... Elbette kızmak doğru değil, bu soruyu daha detaylı inceleyelim... Kedi dostlarımız pek söz dinleyen varlıklar değildir. Onları fiziksel ya da sözlü azarlamak hiçbir zaman işe yaramaz. Bu onların psikolojisinin bozulmasına sebep olur. ASLA böyle bir şey yapmayın. Örnek olarak kedi dostunuz her seferinde sizin istemediğiniz yerlere gidiyorsa kedi uzaklaştırıcı spreyler var, bunlardan satın alabilirsiniz. Bu sürekli olarak devam ederse dostlarımız bunu artık kesin yapmaması gerekenler listesine alacaktır. Bu şekilde kedi dostunuzu kendi istediğiniz yere ya da tırmalama ağacına yönlendirebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızdaKedilerin Her Yeri Tırmalamasını Önleme Yöntemleri konusunda bilgi vermeye çalıştık. Yukarıda da belirttiğimiz üzere onlara kesinlikle ceza vermemelisiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar