MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Chesapeake Bay Retriever Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

14.12.2021 18:52:32

Ailelerine karşı mükemmel sadakati ile bilinen Chesapeake Bay Retriever cinsi köpekler bekçi köpeği arasında yer alır. ABD'de 19. yüzyıl sıralarında çıktığı düşünülmektedir. Kuş avlarının yanı sıra sadakati ile dikkat çekmiştir. Yerel Amerikan köpekleri ile Newfoundlan köpek dostlarımızın melezlenmesi ile ortaya çıktığı düşünülür. Oldukça soğuk bir iklime sahip bir coğrafyada doğmaları sebebi ile Chesapeake Bay Retriever cinsi köpekler düşük sıcaklıklara karşı dayanıklı kılınmışlardır. Çift katmanlı tüyleri ve vücutlarında oluşan yağ oranı ile oldukça soğuk havalarda dahi üşümezler. 1964 yılları sırasında ise ABD'nin Marylan eyaletinde resmi köpek olarak ilan edilmiş Chesapeake Bay Retriever cinsi köpekler 1918 yılında ise tam anlamıyla artık yeni bir cins olarakkabul edildi. Chesapeake Bay Retriever cinsi köpekler Amerika Birleşik Devletleri'nin en popüler evcil dostlarından biri haline gelmiştir.

Chesapeake Bay Retriever Genel Özellikleri

Şimdi de Chesapeake Bay Retriever cinsi köpeklerin genel özelliklerinden bahsetmek istiyoruz. Madde madde sıralayacağımız bu liste sayesinde onları daha yakından tanıyabileceğiz...

 • Chesapeake Bay Retriever cinsi köpeklerin anavatanı Amerika Birleşik Devletleri olarak kabul edilmiştir.
 • Chesapeake ismini ise yaşamış olduğu şehirlerden alan bu köpek dostlarımız iyi bir bekçi ve av köpeği olarak bilinmektedir.
 • Chesapeake Bay Retriever cinsi köpek dostlarımız orta boy köpek cinsleri arasında yer alır. Boyları ortalama olarak 60 santimetre iken ağırlıkları ise 35 kilograma kadar çıkabilir. Bu sayılar dişilerde biraz daha az olarak kılınmıştır.
 • Minik kulakları aşağı doğru sarkık olan Chesapeake Bay Retriever cinsi köpeklerin gözleri ise genelde sarı ve kahverengi tonlarındadır.
 • Ayrıca, tüyleri sert ve kıvıtcık olması ile birlikte tüy rengi ise genelde koyu kahverengi ile koyu kızıldır.
 • Tüyleri katmanlı olan Chesapeake Bay Retriever cinsi köpeklerin su geçirmez tüyleri sayesinde soğuk hava şartlarına dayanıklıdır.
 • Koku alma yetenekleri çok gelişmiştir.
 • Onları soğuk hava şartlarından koruyan vücut yağ oranlarına rağmen oldukça çevik, atik ve kaslı olan Chesapeake Bay Retriever cinsi köpekler perdeli ayakları ile yüzme konusunda adeta uzmandırlar.
 • Oldukça enerjik ve hareketli olan Chesapeake Bay Retriever cinsi köpeklerin egzersiz ihtiyaçları çok yüksektir.
 • Apartman dairelerinde yaşamaya pek uygun olmayan Chesapeake Bay Retriever cinsi köpekler yabancılara karşı agresif bir tutum içerisindedirler.
 • Aileden görmüş olduğu kişilere ise bağlı, yuvasını koruyan bir görev edinir.
 • Diğer evcil hayvanlar ile anlaşması kolay olmamakla birlikte oldukça zeki ve inatçı yapıları vardır.
 • Eğitimleri inatçı yapıları sebebi ile zordur.
 • Kilo almaya meyilli olan Chesapeake Bay Retriever cinsi köpeklerin yaşam koşullarına ve bakımlarına bağlı olmakla beraber ortalama ömürlerl 12 yıl kadardır.

Chesapeake Bay Retriever Bakımları Nasıl Yapılır?

Eğitimleri konusunda onlara bakan kişileri zorlayan Chesapeake Bay Retriever cinsi köpek dostlarımız, ilk kez köpek sahiplenecekler için pek uygun değildir. Aslına bakarsak çok zeki olan bu ırk, inatçı yapısı sayesinde eğitim konusunda yorucu davranabilirler. Yavru iken sosyalleştirilmesi gereken Chesapeake Bay Retriever cinsi köpekler, iyi eğitim almadığı sürece agresifleşmesi olasıdır.

Bilinçli bir şekilde eğitime ihtiyaç duyan Chesapeake Bay Retriever cinsi köpeklere, köpek eğitim ürünleri satın almanız gerekebilir. Ayrıca, tüy bakımında oldukça hassas davranmanız gerekir. Chesapeake Bay Retriever cinsi köpekler ortalama olarak haftada en az iki kez taramanız gerekiyor. Fırçalanmak hem yoğun tüyleri hem de katmanlı olan kürklerini oldukça rahatlatacak. Onları rahatlatmak ile kalmayıp Chesapeake Bay Retriever cinsi köpeklerin deri hastalıklarına yakalanması konusunda da yardımcı olacaktır. 

Sizlere bu yazımızda Chesapeake Bay Retriever hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Oldukça zeki olan bu köpek dostumuz ile bir ömür harika yaşamanızı diliyoruz. Bizi takip etmeyi unutmayın...

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar