MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Kusar? Kedilerde Kusma Sebepleri

14.12.2021 13:19:21

Kedi dostlarımızın sıkça kusması anormal bir durumdur. Kedileriniz eğer her gün kusuyorsa mutlaka takip edilmesi gereken bir husus var demektir. Ayrıca, iki gün üst üste kusma gerçekleştiği zamanlarda ise mutlaka veteriner hekiminize bu durumu bildirmelisiniz. Bir kedi dostumuz sebep olmadan ayda birkaç kez kusması dahi normal sayılmamaktadır. Peki, kediler niçin kusar? Bu soruya yanıt verilmesi için oldukça fazla cevap vardır. Bu cevapların bazıları zararsız iken bazılarında mutlaka veteriner hekim tedavisi ve tanısı gereklidir. Bu içeriğimizde sizler için kediler neden kusar sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Kedim Neden Kusuyor?

Kedi dostlarımızda kusma konusu birkaç sebebe bağlı olarak değişmektedir. Hangi sebeple kusma olduğunu anlayabilmek ve doğru tedavi yapılmasına yardımcı olabilmek adına iyi bir gözlem yapılması gerekmektedir. Ayrıca, kedi dostlarımızda kusma sebepleri gastrointestinal sebeple ve gastrointestinal olmayan sebepler olarak iki alanda inceleniyor. Kedi dostlarımızda kusmanın sebebini iyice anlayabilmek adına minik dostlarımızın genel durumunu da iyice gözlemleyebilmek gerekiyor.

  • Diyet değişikliği,
  • Kedi dostumuzun ne kadar süre kustuğu,
  • İlaç kullanıp kullanmadığı,
  • Hangi mama ya da mamalar ile beslendiği,
  • Evde diğer bir kedi dostu varsa onun genel sağlık durumu,
  • Evde mi yaşıyor yoksa sokağa çıkıyor mu?
  • Kusmanın rengi ve kusma sıklığı,
  • Kilo kaybı, ishal, iştahsızlık olup olmadığı gibi farklı sebepler göz önünde bulundurulması gerekiyor. Sebebin daha iyi bir şekilde anlaşılması adına yukarıdaki hususları iyice gözlemleyip araştırmak gerekiyor. Kusmanın tam anlamıyla sebebi için ise röntgen, kan testi, ultrason, laporatomi ve endoskopi gerekebilir.

Kedi Dostlarımızda Kusma Sebepleri Nelerdir?

Canlarımızın kusmasının altında birden fazla sebep yatabilir. Kusmayı yakından gözlemleyip ayrıca kusmaya eşlik eden diğer belirtilerin olup olmadığı durumun gerçek anlamda ciddiyetinin anlaşılmasında, ayrıca tedavinin hızlıca başlayıp doğru planlanmasında büyük öneme sahip olmaktadır.

Tüy Topağı Sebebi

Kedi dostlarımıza bakan kişilerin en temel sorunlarında birisi ise tüy yumaklarına bağlı kusmalardır. Kedi dostlarımız kendilerini yalayarak temizler. Bu sebeple, kendi tüylerini yutarlar. Tüyler kedi dostlarımız tarafından sindirilmeyebilir. Bu sebeple dışkı ile de atılmadığı zaman bağırsaklarda tıkanmaya sebep olabilmektedir. Kedi dostlarımızda bu durumu önleyebilmek adına tüy yumağı önleyici mal ya da kedi macunu ürünlerini satın alabilirsiniz.

Hızlı Yemek Yeme de Bir Sebeptir

Sık kusmanın en masum ve yaygın oluşan sebepleri arasında hızlı yemek yeme gelir. Hızlı bir şekilde yemek yemeye bağlı olarak kusma genelde yaş mama gibi cazip bir besinin hemen arkasından gerçekleşmektedir. Kedi dostlarımızın kusmadan önce yemek yiyip yemediğini takip etmelisiniz. Ayrıca, kusmada sindirilmemiş mamalar görüyorsanız bu durum genelde hızlı yemek yemeden kaynaklanır.

Gıda Alerjisi Sebebi

Kedi dostlarımız da insanlar gibi bazı gıdalara karşı alerji geliştirebilmektedirler. Herhangi bir mama içerisinde bulunan bir besina ya da katkı maddesine karşı alerjisi olan kedi dostlarımız kusabilir.

Zehirlenme

Fare zehri, böcek ilacı gibi kimyasal maddalerden zehirlenen kedi dostlarımızda kusma meydana gelebilir. Ayrıca, kedi dostlarımız için zehirli sayılan zirai ilaçlar ya da bitkiler de zehirlenmeye bağlı olarak kusma sebebi olabilir. Bu sebeple, kedi dostunuzu kusmuş olduğu zaman diğer kimyasallar ile teması olup olmadığını iyice anlayabilmeniz gerekir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar