MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Kusar? Kedilerde Kusma Sebepleri

13.03.2023 15:51:02

Minik patili dostlarımızda kusmaya sebep olabilecek bazı durumlar vardır. Özellikle bi evcil dost besliyor iseniz ve bu bir kedi ise genelde kustuğuna şahit olabilirsiniz. Kedi dostlarımızın kusması oldukça yaygın olarak görülebilir. Bazen ise tıbbi bir şekilde müdahale gerektirebilir ve ciddi sebeple oluşturabilir. Neden kustuğu ile ilgili ve ne gibi durumlarda kustuğu konusunda veterinerinize danışmanız çok önem arz eder.

Tüy Yumakları

Kedi dostlarımızda kusmanın en temel sebebi tüy toplarıdır. Kendilerini temizleyebilmek adına yaladıkları vücutlarındaki tüyler ağzına girmektedir. Kedi dostlarımızda tükürme durumu olmadığı için bu yalanan tüyler ağızlarında ve karınlarında birikebilir. Bu sebeple tüy yumağını kusarak dışarı atmaktadırlar. Bu durumun önüne geçebilmek adına yapılması gereken ilk şey ise kedi dostlarımızı düzenli olarak tımar etmeniz olacaktır. Bu sayede ölü tüyleri toplayarak tüy yutmasını engellemeniz mümkündür.

Yabancı Besin Tüketimi

Siz bilmeseniz de farklı besin ya da alerjik reaksiyon gösterebilecekleri bir madde tüketti ise kedinizde kusma görülebilir. Bitki ve ot tükettiklerinde kusma durumu ortaya çıkabilmektedir.

Mama Değişimi Kusma Yapabilir

Kedi dostlarımızın mamalarını sürekli olarak değiştiriyor iseniz midelerinde sorunlar ortaya çıkması muhtemeldir. Kuru mamadan yaş mamaya geçişte dahi kusma görülebilir. Bu gibi durumlar neticesinde kedi dostlarımızda kusma oluyor ise eski mamasına dönerek kusma durumu takip edilmesi gerekebilir. Lütfen bu kusma şiddetliyse veteriner hekiminize danışınız.

Kedi Parazitleri

KEdi dostlarımızın sindirim sisteminde yer alan parazitlere kedi paraziti denir. Eğer kedi dostlarımız kusuyor ve dışkısında solucan benzeri şeyler görüyor iseniz muhtemelen kusmanın sebebi parazitlerdir. Bu gibi durumlarda direkt olarak veteriner hekime danışmanız çok önemlidir.

Kedi dostlarımıza ağız yolu ile verilen ilaçların yani antiparaziter gibi sürekli verilen ilaçların da kusmaya sebebiyet verilebileceği unutulmamalıdır. Özellikle bu yolla yapılması gereken tedavilerde ilaçların kedilere özel olması muhakkak önemlidir. Minik patili dostlarımızda yukarıda saydığımız durumlardan dolayı kusma rahatsızlığı görülebilir. Bu gibi durumlarda internette yer alan içeriklerin tamamen bilgilendirme amacıyla yazıldığını ve veteriner hekiminizin en iyi teşhis ve tedavi yöntemini uygulayacağını unutmamalısınız. Lütfen tedavi yöntemlerini evde uygulamaya çalışmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar