MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

11.03.2023 12:03:49

Dişi kedilerde kızgınlık, ırka, iklim özelliklerine, yaşam koşullarına, beslenme alışkanlıklarına ve sağlığa bağlı olarak 6 ila 12 ay arasında gerçekleşir. Erkek kedilerde kızgınlık durumu dişilere göre daha yavaştır, ancak bir yıl ideal çiftleşme dönemi olarak kabul edilir.

Dişi kedilerde çiftleşme mevsimi ne zamandır? Belirtileri nelerdir?

Dişi bir kedinin yaşamının altıncı ayında başlayan kızgınlık belirtilerine östrus denir. Östrus dönemi öncesinde ve sırasında dişi kedinin kişilik yapısında bazı değişiklikler fark edilmesi normaldir. Sinirli ve agresif olurlar ve acı içinde miyavlarlar.

Genel olarak bu dönemde kediler şunları yapabilir:

  • Yere uzanır veya yuvarlanır.
  • İştahlarını ve kilolarını kaybederler.
  • Kuyruğunu kaldırır ve sürtünme duruşu benimser.

Erkek kedilerde östrus hormonları Eylül ayı sonlarında azalır. Bu süre zarfında, şiddetli veya öfkeli davranan kediler, dişi kedileri uyarmak için odaya kokular yayar.

Bu dönemdeki kediler şunları yapabilir:

  • Dişi kedilere yüksek sesle miyavlayarak sesini duyurmaya çalışır.
  • Evden kaçma eğilimi gösterir ve yaralanma riski taşır. (DİKKAT!)
  • İştahsızlık nedeniyle zayıf düşebilir.

Kızgınlık dönemindeki erkek kedilerde idrar püskürtme normal midir?

Kızgınlık döneminde idrar püskürtme içgüdüsel bir davranıştır. Erkek kediler bu davranışı dişi kediyi nerede beklediklerini belli etmek için yaparlar. İdrar normalden daha koyu renklidir ve kedi sahiplerini rahatsız edebilecek güçlü bir kokuya sahiptir. Kedi çiftleşmesi hakkında bilmeniz gerekenler, evde birlikte daha iyi bir yaşam için çok önemlidir.

Bilinmesi Gerekenler

Kedi dostlarımızda kızgınlık dönemi süresince dişilerin davranışları daha belirgindir. Erkek kediler olgunluğa eriştikleri vakitten sonra dişi kedinin hazır olduğu andan itibaren çiftleşmeye hazırdır. Dişi kedilerde kızgınlık oldukça yoğundur. Birçok dişi kedi 2-3 haftada 1 kızgınlık yaşaması görülebilir. Erkek kedilerde eylül ila mart ayları arasında çiftleşme isteği daha baskındır. 

Kedi dostlarımızda çiftleşme durumu eğer bir sağlık sorunu yok ise hamilelik ile sonuçlanabilir.

ÖNEMLİ: Eğer kedinizin hamile kalmasını istemiyor iseniz ya da erkek kedinizin sürekli sokağa kaçma gibi durumlarını önlemek istiyorsanız atmanız gereken en doğru adım kısırlaştırma operasyonudur.

Sizlere bu içeriğimizde Kedilerde Kızgınlık Dönemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar