MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar? Kedilerde Bıyıkların Özellikleri

15.03.2023 10:36:48

Minik patili dostlarımız olan kediler her halleri ile mükemmel varlıklardır. İlginç hareketleri sayesinde ve kendilerine tamamen özel karakter yapısı sayesinde dikkat çeken kedi dostlarımızın daha birçok farklı özelliği vardır. Kedi dostlarımızın biz insanları şaşırtan fiziksel özelliklerinden bir tanesi de bıyıkları olarak görülüyor. Kedilerde bıyıklar, erkek ve dişi her kedide mutlaka bulunmaktadır. Elbette bunun da bir sebebi vardır. Kedi dostlarımızın çok sevimli görülmesini sağlayan sert tüy yapısı gibi gözükse de bıyıkların kedi dostlarımızın için üst düzey bir işlevi vardır. Kedi dostlarımızın yalnızca yüzünde bulunmayan bıyıkları; etrafı algılama, kendini koruma ve yön bulma gibi hayati yetiler ile onların hayatlarının devam etmesini sağlayan adeta bir organ gibidir.

Kedilerin Bıyığı Kesilir mi?

Direkt bu soruya cevabımızı ASLA kesilmez şeklinde verelim. Minik patili dostlarımızın bıyıkları keratinden oluşmaktadır. Kedi dostlarımızın bıyıklarının köklerinde hassas sinir uçları bulunur. Bu sinir uçları ile beyin ile iletişim halinde olan bıyıklar, oldukça belli olacak şekilde kedi dostlarımızın yanaklarında bulunur. Kedi dostlarımıza her baktığınızda yanaklarında 6 ile 12 arasında bıyık görebilirsiniz. Ancak bu bıyıklar yalnızca yüz bölgesinde değil; kulağında, çenesinde, gözlerinin üzerinde ve ayaklarında dahi vardır. Dudaklarının üzerinde bulunan bıyıklar iki yana doğru uzanmaktadır ve her biri adeta simetrik şekilde konumlanmıştır. Aynı uzunluğa sahip sert tüylerden bahsediyoruz. Sertliği sebebi ile yavru kedi dostlarımızda sıklıkla kırılıp dökülen bu bıyıklar, yetişkin kedi dostlarımızda zamanla dökülür, yetişkin kedi dostlarımızda da zamanla dökülmektedir ve tekrar uzar. Doğal dökümler dışında asla keislmemesi gereken kedi dostlarımızın bıyıkları, patili canlar için çok önemli işleve sahiptir.

Kedi Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Kedi dostlarıızın bıyklarında bulunan sinirler sayesinde titreşimler çok hızlı bir şekilde algılanabilir. Bununla birlikte en ufak tehlikede kendilerini korumaya alabilmektedirler. Savunmaya geçebilmek adına ve özellikle kaçmak için kedi dostlarımızın sinyalleri algılamasını mümkün kılabilecek ve hassaslığı yüksek olan bıyıkların varlığı kedi dostlarımızın harika bir avcı olmalarını sağlamaktadır. Bıyıklar sayesinde en ufak hareket dahi hissedilir. Bıyıklar resmen üçüncü göz gibi işlev görür ve etrafı algılar. 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar