MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvanların Sağlıklı Olduğunu Gösteren İşaretler Nelerdir?

16.03.2023 12:26:30

Bir evcil hayvana sahip olmak oldukça stresli olabilir; bazen sağlıkları veya genel refahları hakkında endişelenirsiniz. Evcil hayvanlarımızın uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için en iyisini isteriz.

Sağlıklı bir evcil hayvanın birçok göstergesi vardır ve iyi durumda olup olmadıklarını bilmek için, onlara göz kulak olmak önemlidir. Evcil hayvanlarımızın başına gelenlerden biz sorumluyuz. Bu yüzden onlara ne verdiğimize ve neyle beslediğimize dikkat etmeliyiz.

Sağlıklı bir yaşam tarzı ve onlar için bir diyet oluşturmak, evcil hayvanınızın sağlıklı olması için en mükemmel temellerden biridir. Herhangi bir hastalıktan kurtulduklarını tam olarak garanti edemezsiniz. Ancak bunu yapmak, bir hastalığa yakalanma olasılıklarını azaltır ve ölümcül hastalıklarla savaşmalarına yardımcı olacak sağlam bir bağışıklık sistemi getirir.

Bir evcil hayvan sahibi olarak, evcil hayvanınızın iyileştirilmesi için kararlar verebilecek tek kişi sizsiniz ve hayvanınızın daha fazla ilgilenmesini engellemek için girdiği iyi ve kötü alışkanlıkları ayırt edecek kadar sorumlu olmalısınız.

Yavaş yavaş köpeklerinize sağlıklı alışkanlıkları öğretmek, iyi sonuçlara yol açacak, onları daha sağlıklı ve daha güçlü yapacaktır. Köpeğinizin sağlıklı olduğunun üç işareti;

1) Enerjik

Köpekler, özellikle dışarıdayken enerjik ve hiperaktiftir. Özellikle hala gençken ve büyürken çok iyi oyuncudurlar. Aktif olmak, köpeğinizin sağlıklı olduğunun tipik bir işaretidir. Çünkü bu, köpeğinizin hareket etmesini engelleyen herhangi bir ağrı veya rahatsızlık yaşamadığı anlamına gelir. Canlı ve enerjik olmak, gerçekten köpeğinizin normal durumunda olduğu anlamına gelir. Çünkü herhangi bir acı yaşarken, çok aktif değillerdir.

2) Sabit Ağırlık

İnsanlar gibi, köpeklerin de tutarlı bir ortalama veya normal ağırlığa sahip olmak için, dengeli bir yaşama ihtiyaçları vardır. Evcil hayvan obezitesi, kalp ve akciğer hastalığı, diyabet, kemik ve eklem hastalıkları, kanser ve diğer ölümcül hastalıklar gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Evcil hayvanınızın çok kilo verdiğini fark ederseniz, onları bir veterinere götürmeniz gerekir.

3) Normal Mesane ve Bağırsak Hareketleri

Kan, mukus, solucanlar, yumurtalar, tebeşir beyazı bir renk değişikliği, siyah, katranımsı bir görünüm veya ishal, sağlıklı bağırsak hareketlerinin belirtileridir. Bir değişiklik fark ederseniz, bunun nedeni diyet, alerjiler, parazitler, bakteriyel enfeksiyon, viral enfeksiyon, zehirli bir maddenin yutulması, pankreatit, kanser, enflamatuar bağırsak hastalığı, kolit veya bir tıkanıklık olabilir.

Köpeğinizin idrarının rengi önemlidir: Evcil hayvanınızın çişi şeffaf sarıysa (saman sarısı, soluk altın, kehribar, berrak sarı), bu sağlığın iyi olduğunu gösterir. Dehidrasyon, koyu veya parlak sarı cilt olarak kendini gösterebilir. Yaygın semptomlar arasnda sarılık, safra kesesi sorunları, pankreas sorunları, şiddetli dehidrasyon, karaciğer hastalığı veya hasarlı kan hücreleri bulunur. Evcil hayvanınızın idrarı kırmızı, pembe veya bulanıksa bu, idrar yolu enfeksiyonu, sistit, pıhtılaşma bozuklukları, travma veya kansere işaret edebilir.

Evcil hayvanlarınızın bakımı söz konusu olduğunda, köpeklerinizin sağlığı önceliğiniz olmalıdır. Belirtilere ve olağandışı davranışlara dikkat edin. Çünkü bu, yaşıyor olabilecekleri ölümcül bir hastalığa işaret edebilir.

En önemlisi önleme, tedavi etmekten daha iyidir. Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamaya başlamak için köpeklerinize korkunç bir şey olmasını beklemeyin. İyi alışkanlıklar ve dengeli bir yaşam seçmek, yaşam tarzlarının bir parçası olmalıdır. Sağlıklı olmak, genellikle zevk aldıkları şeyleri yapmalarını engelleyeceğiniz anlamına gelmez.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar