MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Besinden Elde Etmesi Gereken 6 Temel Bileşen

10.02.2020 10:28:59

Kediler de insanlar gibi çeşitli metabolizmaların sağlıklı kalması ve kaliteli bir yaşam sürebilmek için bazı besin ögelerine ihtiyaç duyarlar. Tükettikleri yiyeceklerden gelen besinlerin enerji ihtiyacı karşılamasının yanında, sağlıklı bir hayat sürmelerinde ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. Hastalığa bağlı özel bir beslenme programı ya da diyette değilse, veterinerinizden farklı yönde bir tavsiye verilmediyse genel olarak tüm kedilerin temel ihtiyaçları şu şekilde sıralanabilir.

Vitaminler

Vitaminlerin çoğunun vücutta sentezlenememesi besin yoluyla alınmasının daha uygun olacağını bizlere göstermektedir. Enzim reaksiyonları için katalizör görevi görmektedirler. Metabolizma faaliyetlerinin düzgün ve sıkıntısız işleyişi için vitaminler kedi dostlarımız için gereklidir. Dengeli ve kaliteli mamalarla beslenen bir kedinin ek olarak vitamin ve hatta mineral takviyesi gereksiz olacaktır.

Yağlar

Yağ denince akla fazla kilolar, obezite tarzı düşünceler gelse de hayatımızın parçasından birisidir. Konsantre enerji sağlayıcı olmakla birlikte, karbonhidrat ve proteinlerin kedilere verdiği enerji miktarının neredeyse iki katını vermektedir. Vücut dengesini ve organları korumadan görevlidir. Kedilere özel bazı hormonların gelişimi ve üretimi, yağda çözünmekte olan vitaminlerin kullanımı açısından her daim ihtiyaç duyulmaktadır. Düzenli olarak beslenme programının içerisinde yağ yer almalıdır.

Proteinler

Proteinler birçok hücre, doku, organ ve enzimler için yapı taşı görevi görmekte olup, oldukça önemli bir konuma sahiptir. Proteinler sebzelerden elde edilebileceği gibi, hayvansal gıdalar üzerinden de elde edilebilir. Protein eksikliği yaşayan bir kedinin sağlığı git gide geriye giderek, zayıf, güçsüz ve çok çabuk hastalanan bir yapıya bürünecektir.

Amino Asitler

Proteinleri yapı taşı olup, gerekli ve gereksiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Gerekli olmayan amino asitleri kediniz kendi kendine sentezleyebilmekle birlikte beslenme programında yer tutmasına gerek duymaz. Fakat gerekli amino asitlerin, hayvanlarımız tarafından yeteri kadar sentezlenemediği için besinlerin üzerinden vücuda alması önemlidir.

Karbonhidratlar

Dokular üzerine enerji ihtiyacını gidermekle beraber, birçok sistemin sağlıklı olarak işlevini sürdürmesini sağlar. Ayrıca karbonhidratlar organik yapısı sayesinde kuru mamayı daha yenilebilir forma getirip tüketilmesini sağlamakta. Kedilerin sindirim sisteminde daha rahat emilebilmesi adına beslenme programınızda bu tip karbonhidrat tipi içeren mamaların tercih edilmesi uygun olacaktır. Arpa, pirinç, buğday, yulaf bu tanıma oldukça uygun besin ürünleridir.

Su

Su her canlının yaşamında ve anlatılan tüm bileşenlerin tamamlanması oldukça etkili bir göreve sahiptir. Taze ve temiz bir suyun kedilerinizin çok daha sağlıklı ve hastalıklardan uzak büyümesi adına desteği oldukça fazladır. Su eksikliği kedilerde hastalıkların önlenmesi ve iç organların işlevini tam olarak gerçekleştirmesinde her zaman ihtiyaçları bulunan bir ögedir. Yiyeceklerden belli bir miktar su alınabilirken, normal suyun değerini asla karşılamayacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar