MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerimizi Üzen Hareketler ve Davranışlar

31.08.2021 12:09:58

Dostlarımızı ne kadar mutlu etmeye çalışsak da kimi zaman ister istemez onları üzüntüye sevk edebiliriz. Beden dillerini okumaya ve karakterleriyle uyum içerisinde yaşamaya başladığımızda genel anlamda onlara mutlu bir yaşam sürebilmemiz daha kolay olacaktır. Kediler istemedikleri davranışlara karşı tavrını anlayabileceğimiz bir biçimde verir. Bazen olumsuzluklara karşı olduğu yeri terk ederek kaçarken bazen de size sesli şekilde tepki verebilir. Her kedinin aynı etkiye tepki vermeyeceği biliniyor olsa da çoğu kedinin hoşlanmadığı ve onları üzen bazı insan hareketlerine göz atalım.

Boş Kalan Mama Kabı ve Tazelenmemiş Su Kabı

Su içme konusunda zaten tembel olan kedi dostlarımızın su kaplarının gün içerisinde birkaç tazelenmesi tavsiye edilir. Ayrıca bakteri oluşumu nedeniyle sağlık açısından da zarar verebilmesi son derece mümkün olan bu durum karşısında rutin aralıklarla bu kapların hijyen kurallarına uygun biçimde yıkanması da önerilir. Mama konusunda günlük tüketeceğinden fazla koymadan gün içerisinde öğünlere bölmeniz sayesinde mama hem taze hem de aromasını kaybetmemiş olacaktır.

Kirli Tuvaletler

Kedi dostlarımızın ne kadar titiz ve hijyen düşkünü canlılar olduğunu zaten biliyoruz. Bu konuda onlara yardım etmek açısından ilk önceliğimiz tuvaletlerinin rutin temizliğidir. Evet gün içerisinde 2-3 kez temizleme şansımız maalesef bulunmuyor ama en azından günde bir kez kesinlikle temizlik yapılmasını öneriyoruz. Kumları pis olduğunda ve zamanı geldiğinde kedi kumunun değiştirilmemesi onları mutsuz edeceği gibi strese de sokabilir.

Aşırı Sıkmak

Kediler oyuncak değildir! Onlarla istediğimiz gibi sıkarak ve boğarak sevmemiz de hiç olası değildir. Köpekler gibi ilgi hastası ve fiziksel temasla sevilmekten hoşlanmayan kedi dostlarımızın özgür karakterlerine biraz saygı duymamız gerekmektedir. Onları aşırı üzdüğü gibi strese de sokan bu hareketler onlardan pati yememize ve ısırılmamıza neden olacaktır. Bu davranışları çok sık tekrarlamanız halinde ise sizden olduğu gibi insanlardan uzak durma eğiliminde olmaları şaşırtıcı olmamalıdır.

İlgisiz Bırakmak

Kediler her ne kadar sizin onlarla aşırı ilgi göstermenizden hoşlanmasa da ellerinin altında olduğunuzdan emin olmak isterler! Bu nedenledir ki onları ilgisiz ve kendilerini sevdirmek istedikleri zamanlarda yanlarında bulamamaları onların mutsuzluğuna ve üzülmelerine yol açan davranışlardan birisidir.

Rutin Yaşamlarındaki Hızlı Değişiklikler

Kediler sessizliği ve sakinliği fazlasıyla severler. Ayrıca günlük rutinlerine son derece bağımlıdırlar. Fakat eve daha önce tanımadıkları misafirlerin gelmesi ya da ev içerisindeki gürültünün artması onları fazlasıyla üzmekte olup strese sokabilmektedir. Bu tip durumlarda onları farklı bir odaya almalı ya da o kaçtığında onu fazla rahatsız etmeden köşesinde dinlenmesine müsaade etmelisiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar