MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedileri En Çok Neler Korkutur ve Bu Korkularının Önüne Nasıl Geçilir

27.10.2019 15:32:39

Ani tepkilerin kralı olan kediler için bir çok durum korkutucu olabilir. Bu yazımızda onların korkularını en aza indirebilmek için nelerden korktuklarını paylaşacağız. Pati dostlarımızın çoğu agresif davranışlarının altında korkularının yattığını hesaba katmakta fayda var. Hem sizin hem onlar için oldukça dikkate alınması gereken bir konu olduğunu unutmayalım.

Kediler en çok nelerden korkar?

1- Yeni gördükleri insanlar, köpekler, kediler, bebekler

Eve yeni gelen her canlı kediniz için korku kaynağı olabilir. Bu gibi durumlarda yavaş yavaş tanıtmanızda fayda var. Aksi halde kedinizin strese girmesine sebep olabilirsiniz.

2- Gürültülü araç gereçler

Her kedi sahibinin aslında en iyi bildiği bir madde bu. Kediler gürültülü makineleri sevmezler, tepkilerini bu konuda fazlasıyla belli ettiklerinin farkındasınızdır. Elektrik süpürgesini çalıştırdığınız anda ortadan bi anda kaybolduğunu defalarca görmüşsünüzdür. Bunun gibi, mutfak robotu, çamaşır makinesi, saç kurutma makinesi de aynı etkiyi yaratabilir.
Makineler dışında kapıyı aniden kapatmanız da onu korkutabilir. Şimşek ya da havai fişek sesleri de.


3- Veteriner ziyareti

Genelde tüm kedilerin zaman içerisinde veteriner hekimden korkmaya başladıklarını gözlemlemişsinizdir ve kediler sandığımızdan çok daha zeki hayvanlardır. Kutusuna koymak için harekete geçtiğinizde bile durumun farkına varabilirler.

 

4- Salatalık

Yakın zaman içinde kedilerin yakınına konulan salatalığa verdiği tepkilerin videosunu fazlasıyla sosyal medyada gördük. Marifet olarak paylaşılmasını es geçerek (şu an konumuz o değil) neden bu tür tepki verdiğine gelelim.
Kediler tanımadıkları her nesneye bu tepkiyi verebilir, bir anda etrafında tanımadığı bir nesne görmesi onlar için son derece ürkütücü olabilir. İlgisi başka bir yerdeyken bir anda etrafında hiç bilmediği bir şey görmek sadece kedilere has değil, benzeri durumları biz insanlar da yaşıyoruz çoğu zaman. Siz eğlenmek için kedinin etrafına salatalık bırakıp tepkisini videoya kaydederken, bunun hiç komik bir şey olmadığını, aksine pati dostunuzu ne kadar korkuttuğunuzu bilmenizi isteriz. Kediler şakadan anlamaz!

5- Su

Kendi istekleri dışında suya yanaşmayan bir kediyi zorla yıkamaya çalışırsanız her iki taraf için de oldukça zor bir durum içine girmiş olacaksınız.
Siz onu yıkamaya çalışırken o hakimiyetini kaybettiğini düşünerek çırpınmaya başlayarak sizden kaçmaya çalışacaktır.


Kedilerin korkularının önüne nasıl geçilir?

Evinize gelen misafirden kaçan bir kediyi, saklandığı yerden sürükleye sürükleye çıkarmaya çalışmanız, misafirinizi sevimli gösterme çabanız kedinizi strese sokmaktan başka hiç bir işe yaramayacaktır.
Temizlik esnasında ya da gürültülü bir makine çalıştıracağınız zaman kedinizi gürültüden uzak bir odaya geçici süreliğine bırakabilirsiniz. 
Suyu sevmeyen bir kediyi çok çok önemli bir durum olmadıkça yıkamayın, habersizken etrafına yabancı cisimler bırakmayın. Veterinere giderken kullandığınız çantayı her zaman kullanabileceği, canı istedikçe girebileceği bir yere bırakın. Veteriner sonrası ödüllendirin.

Bu durumları göz önünde bulundurduğunuzda kedinizi bir çok konuda stresten ve korkudan uzak tutmuş olacaksınız.

Bu konu hakkında üşengeçler için videomuz:
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar