MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Mavi Rus (Russian Blue) Kedisi Genel Özellikleri Bakımı Karakteri

28.10.2019 10:26:00

Tarihçesi

Mavi Rus kedisi isminden de anlaşılacağı üzere Rusya’dan çıkmış olup, 1860 yıllarda birçok farklı kedi türüyle çiftleşmesi sonucunda, Blue Point, İngiliz Blues ve modern Rus kedi türlerinin soyundan geldiği düşünülmektedir. Çene yapısı nedeniyle oldukça sevimli yüz hatları bulunan, tüy yapısı, vücut estetiği nedeniyle insanları kendisine hayran bırakmaktadır.

Mavi Rus Karakter Özellikleri

Oyun oynama, ilgi ve güneş ışığına bayılırlar. Oldukça uysal yapısı sayesinde, ev içindeki herkesle ve çocuklarla kolayca anlaşabilir. Kolay irkilip, korkmaları ve yabancılara karşı ürkek olmaları en belirgin olumsuz özellikleridir. Bunun yanında sessiz ve hızlı hareket etme becerileri, geçmişten gelen kendini koruma ve avlanma içgüdüsünün hala korunduğunu göstermektedir. Hijyenlerine düşkün olup, tuvalet kumlarının temizliğine ekstra özen göstermelisiniz.  Yabancılara mesafeli olması, çocuklarla iyi anlaşması ve tek başına uzun süre idare edebilmesi sebebiyle, artıları eksilerinden hep fazladır. Dişileri, erkeklere göre daha sessiz olup, aşırı derecede şefkatli bir kedi türüdür.

Mavi Rus Fiziksel Özellikleri

Kalın ve sık tüylü kürkle anavatanı şartlarında var olması adına görebildiğimiz en belirgin dış görünüş özelliğidir. Çok uzun tüyleri bulunmaz. Vücutları kaslı ve fit bir görünüme sahiptir. Gözleri zümrüt yeşili tonlarına yakın, kemiksi bir surat yapısına sahiptir. Zarif bir duruşu olan bu cinste, gri, siyah ve mavimsi tüy yapısına sahiptir. Orta boy kedi türleri içerisindedir.

Mavi Rus Bakımı

Belli bir genetik problemi ya da hastalığı olmayan bu tür, genel yaşama ömrü ortalamasıyla da diğer kedilere oranla biraz fazladır. Aşı takvimi, ağız bakımı, kaliteli mama hijyenik ortam sağlanması halinde 15-20 yıl ortalama yaşam süresinin üzerine çıkabilmektedirler.

Çok sık tüy dökmezler fakat mevsim geçişlerinde her kedide olduğu gibi bir miktar tüy dökümü gerçekleşebilir. Haftada 1-2 kez taranması, diş temizliğine ve haftalık kulak içi temizliğine dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Hijyen konusunda takıntılı bir cins olması sebebiyle, kum, mama ve su kabının temizliğine ekstra dikkat etmeniz gerekmektedir .

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar