MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Yaş Mamanın Faydaları Nelerdir?

6.09.2022 11:16:07

Minik kedi dostlarımıza yaş mamaların faydası nelerdir? sorusu her hayvansever tarafından sorulan bir sorudur. Patili dostlarımızın anatomik yapısı ile ilgili olarak, yaş mama tükettiğinde kabızlık yaşama sorunları biraz daha düşebilir. Ayrıca kedi dostlarımızda yaş mamaların faydaları arasında bulunan böbrek sağlıklarını koruma durumu da bulunur. Bundan dolayı kedi dostlarımıza sahiplerinin kuru mama ile beraber yaş mama vermesi de tavsiye edilir.
Kedi dostlarımıza yaş mama haftada en az 2 ya da 3 kez verilmelidir. Ancak bu durumu kesinlikle veteriner hekime sormalısınız. Kedinizin durumuna göre değişiklik yapılması da mümkündür. Haftada 3 gün yaş mama tüketen bir kedi dostumuzun bağırsak sağlığı da korunabilir. Kedi dostlarımızın beslenmesi onların sağlıklı bir yaşam sürebilmesi adına en önemli durumlardan bir tanesidir. Gelişim evreleri ve damak zevkleri göz önünde bulundurularak onlar için formüle edilmiş nefis mamalarla ihtiyaç duymuş oldukları besinleri de alabiliyorlar. Aynı kuru mamalar gibi kedi dostlarımızın gelişim dönemlerinde özel ihtiyaçlarına özel olarak formülize edilmiş yaş mamalar patili dostlarımızın yağkıs kas kitlesi desteklenmesi, su ihtiyacının karşılanması ve ihtiyaç duyduğu lezzet çeşitliliğinin sağlanabilmesi açısında önem arz eder.

Beslenme Durumu Her Kediye Özeldir

Minik patili dostlarımıza yalnızca yaş mama ya da kuru mama ya da her iki mamanın birlikte verilmiş olduğu beslenme planına uyum sağlamaları olağandır. Bu nokta üzerinde dikkat edilecek tek husus minik kedi dostunuzun ihtiyaçları olacaktır. Kuru mamalar firmalar tarafından özel formülize ediliyor. Kuru mamalar kedilerin gün içinde alacakları mineral, kalor, vitamin ve besinleri eksiksiz şekilde sunar. Yaş mamalar ise sunmuş olduğu yüksek lezzet oranı sayesinde iştahsızlık ile savaşırken ayrıca su ihtiyacını da karşılar.

Özel sağlık gereksinimi bulunmayan patili dostlarımız için veteriner hekimlerin önermiş olduğu öneriler ile kuru mama ve yaş mama ile beslenecek kediler için önemli olan her zaman dengenin çok iyi bir şekilde sağlanmasıdır. Konforlu bir yaşam için gerçek anlamda iyi bir beslenme programı şarttır.

Yaş Mamalar Su İhtiyacını Karşılar

Kedi dostlarımız ilk dönemlerinden beri çöllerde yaşayan ve suya erişimi son derece kısıtlı olan varlıklardır. Vücutları da bu şekilde evrimleşmiştir. Su, tüm canlılar için hayati bir duruma sahiptir. Yeterince su tüketilmemesi dehidrasyona ve bununla birlikte ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.

Yaş mamalarda su ihtiyaçlarını iyi bir şekilde karşılar. Yaş mamalarda yüzde 70 ile 80 arasında su barınır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar