MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Tasma ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

19.01.2021 13:22:34

Kediler sıkıntıya gelememeleri ve özgür karakterleri nedeniyle üzerlerinde farklı bir obje taşıma konusunda çok istekli değillerdir. Kedi tasmaları, onların güvenliği ve takibi açısından son derece faydalı bir ürün olması sayesinde hayat kurtarıcı dahi olabiliyor. Köpekler gibi dışarı çıkmalarını gerektirecek bir durum olmaması nedeniyle birçok kedi sahibi eğer aksesuar olarak düşünmüyorsa kedi tasması tercih etmiyor. Yavruluğundan itibaren tasma takmaya alışmayan kediler de daha sonra tasma takıldığında çıkarmak, koparmak veya ısırmak gibi eylemlere girmekte problem görmüyor.

Kedi Tasmasının Önemi

Öncelikle kedi tasmalarını aynı köpeklerde olduğu gibi iki grup altında incelemek gerekiyor. Eğer bahçe ya da dışarı gezintilerine alıştırmak istediğiniz, park ya da piknik gezintilerinde size eşlik ederek doğadan kopmamasını istiyorsanız kediler için göğüs tasması kullanmanız şarttır. Dışarıdaki tehlikelere karşı bu tip bir tasma modeli olmazsa olmazdır. Peki boyun tasmaları evden çıkmayan kediler için dahi önemlidir?

Kedi tasması sadece estetik arzular doğrultusunda takılmamaktadır. Her şeyden önce onun güvenliği ve dışarıya kaçma ihtimaline karşı bulunma oranını artıracaktır. İsminizin ya da telefon numaranızın yazdığı bir tasma sayesinde başka hayvan severler tarafından sahip olduğunun anlaşılma halinde kolayca sizinle irtibat kurulmasını sağlayacaktır. Bu durum bir daha kedinizi görmeme riski karşısında oldukça etkili ve tekrar kavuşmanızı sağlayacak bir yöntemdir. Ayrıca bahçeye çıkıp eve gelen kediler de dışarıdaki insanlara sahipli olduğunu gösteren en belirgin işaret olarak söylenebilir. Tüm bunların yanında ses çıkaran zilli bir kedi tasması kullanması onun ev içerisinde dahi nerede olsa kolayca yerini saptamanızı sağlamakta yardımcı olacak bir kolay sağlar.

Kedi Tasması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tasmaya onu alıştırmak için baskıcı olmayın. Günün belirli saatleri takarak onunla tanışmasını ve alışmasını adım adım sağlayın. Kediler köpeklerle gibi anında tasmaya alışmayabilir. Gerekirse kedi otu spreyi sıkarak kedi tasmanızı daha çekici hale getirebilirsiniz.

Tasma seçerken bir aksesuardan ziyade onu tehlikelere karşı koruyacak bir ürün olduğunu da kabul etmelisiniz. Estetik kaygıların dışında malzemesinin kalite seviyesi ve cildini tahriş etmemesi önemlidir. Dayanıklı olmasının yanında esnek olması ve klipsinin sıkıştığında kendiliğinden açılması da olası dar yerlerden geçerken ya da kedinizin boynunun bir yere takılması sonrası kolayca açılabilmesi açısından önemlidir.

Boynuna uygun olması ve ayarlanabilir olması konfor açısından onu fazlasıyla rahat ettirecektir. Küçük gelen tasmalar rahat nefes almasını engelleyebileceği gibi kedinizin sıkıntıdan dolayı onu çıkarmaya çalışmasına neden olacaktır. Ne çok bol ne de çok sıkacak şekilde ayarlanması ve bu ölçülerin ayarlanabilir olmasına dikkat edilmelidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar