MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Musluktan Akan Suya Neden Daha Çok İlgi Duyar?

19.01.2021 10:31:54

Akan suyun, kaptaki sudan daha çok kedilerin ilgisini çektiğine defalarca kez şahit olmuşsunuzdur. Yıkanmaktan nefret eden ve suyu görünce kaçan kedilerin şıp şıp damlayan musluğun altından neden su içmeye çalıştığı eminiz ki ilginizi çekmiştir. Kediler normal zamanlarda su içme konusunda oldukça tembel davranan canlılardır.

Ekolojik açıdan genelde çok daha kurak ve susuz alanlarda yaşadıkları için su içmeden uzunca süreler hayatlarına devam etmeleri ve sıvı ihtiyaçlarını yaptıkları avlardan kazanmalarının da etkisi vardır. Tabi günümüz şartlarında her ne kadar şehir yaşamına uyum sağlasalar ve kuru mamayla besleniyor olsalar da çok daha fazla sıvı ihtiyaçları olduğu gerçeğini ortaya çıkardı. Doğal bir avdan alamadıkları sıvı ihtiyacının yerine onların su içme konusunda çok daha teşvik edilmesi ve onlara temiz olduğu kadar taze su içmeleri konusunda destek verilmesi gerekebiliyor.

Kediler Hareket Halindeki Suyu Neden Sever?

Kedilerin mama kabındaki pasif duran aktif ve hareketli suyu tercih etmeleri ve ilgilerini çekmesine dair birçok neden bulunmaktadır. Bu durum biraz evrimsel olsa da onlar açısından oldukça mantıklı ve hayatta kalabilmeleri açısından oldukça önemlidir.

  • Musluktan akan suyun çok daha taze ve temiz olduğu düşüncesi baskındır. Uzun süre kapta bekleyen suyun çekiciliği zamanla azalır. Bu yüzden bitmese dahi kaplardaki suyun günlük olarak tazelenmesi önemlidir.
  • Durgun suyu nehir kenarında olduğu gibi mama kabında görememeleri akan suyun daha çekici gelmesini sağlar.
  • Su kabının başında beklemek onların çevrelerini gözetlemeleri açısından tehlikelere açık hale getirebileceğini düşünmeleri, akan suyun daha tehlikesiz olduğunu düşünmelerine neden olur.
  • Akan su kendini yenilediğinden dolayı kirli ve herhangi bir hastalık taşıma şansı yoktur. Hareketsiz suya temkinli yaklaşırlar.
  • Musluktan akan suyun sesi ve hareketi onların fazlasıyla ilgisini çeker. Ayrıca bu tip bir suya ulaşmaları doğal yaşamlarında da daha kolaydır.

Evcil Dostunuzun Musluk Sevgisine Karşı Neler Yapılabilir?

Öncelikle kaplarında günlük olarak değişen temiz ve taze su bulundurmayı ihmal etmeyin. Günlük olarak yeteri kadar sıvı aldığından emin olun. Kuru mamayla beslenmelerinden ötürü su ihtiyaçları çok daha fazladır. Sindirim sistemlerinin çok daha iyi ve sağlıklı çalışmaları adına bu ihtiyaç göz ardı edilmemelidir. Ara ara yaş mama takviyeleri yapmanız besin yoluyla da su ihtiyaçlarını karşılamaları açısından destek verici olacaktır. Eğer hareketli suya kedinizin fazlasıyla ilgisi var ise normal su kapları yerine su pınarı adı verilen basit ama etkili bir su kabını ona tedarik edebilirsiniz. Kedinizin akan suya ilgisini önceden takip etmek ve ona göre davranmak tabi ki çok daha akıllıca olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar