MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Mevsim Geçişlerinde Tüy Sorunuyla Baş Etmek

21.01.2021 11:49:03

Herhangi bir sağlık sorunu yok ise köpeklerin mevsim geçişlerinde tüy dökmesi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bu ölü tüylerin ortaya çıkması aslında yazlıktan kışlık tüylere ya da tam tersi senaryoda kışlıktan yazlık tüylere geçişin etkisidir. Köpeklerin doğal olarak mevsim şartlarına karşı vücut ısılarını ayarlayabilmeleri için bu tüy değişimleri özellikle bu dönemlerde sahiplerini zor duruma bırakabilir. Gerekli rutin bakımları ve mama kalitenizde düşüş olmadığı sürece korktuğunuz kadar mevsimsel geçiş olsa dahi fazla tüy dökmeyecektir.

Tüy döküm hızının zamanı geldiğinde bunun üstesinden gelebilmeniz için bazı ekstra önlemler ve sakin kalarak bunun mücadelesini vermek yaşam alanınızda bu sorunu minimum noktada yaşamanız konusunda yardımcı olacaktır. Tüy dökme mevsimi ve zamanı çattığında evinizin her yerinin tüy ve dostunuzu sevdiğinizde elbiselerinizin tüy olmaması konusunda yapabileceğiniz bir şeyler arıyorsanız konumuz tam da aradığınız türden! Bu sürecinde çok daha sancısız ve minimum tüy dökülmesiyle sonlanmasını istiyorsanız yazımızın detaylarına göz atalım.

Tüy Dökmeyle Mücadele Sırları

Rutin Olarak Tüylerini Tarayın

Köpekler aslında her zaman tüy dökerler ama bu tüy döküm hızı mevsimlerin sert değişimlerinde daha sinir bozucudur. Bu nedenle tüy dökmesi az veya çok olsun onları tüy yapısına uygun köpek tarağıyla taramayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Eğer uzun tüylü bir köpeğiniz var ise gün aşırı normal sayılabilecek bir tüy yapısına sahipse hafta 2-3 kez taramanız yeterli olacaktır. Bu duruma hem onun hem de sizin rutine oturtmanız biraz zahmetli gelse de özellikle uzun tüylü bir ırka sahip hayvan dostlarının uzun vade de yaptığı bu bakımın karşılığını kat kat alacağını belirtmek isteriz.

Köpeğinizi Yıkamayı İhmal Etmeyin

Köpeklerin kediler gibi kendi kendilerine temiz ve bakımlı olmasını bekleyemezsiniz. Ayrıca onların günlük olarak dışarı çıkma ihtiyacının da olması çok daha çabuk kirlenmesine neden olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız. Ölü tüylerinin etrafa saçılmasından önce onu yıkayarak bu tüylerin yıkanarak temizlenmesi evinizde koltuk ve halılarınıza dökülmesini büyük ölçüde azaltacaktır. Ayrıca kullanacağınız tüy yapısına uygun köpek şampuanı sayesinde tüylerinin çok daha hacimli ve parlak olmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca soğuk kış günlerinde onu tarayarak kuru şampuan kullanmanız suyla temas etmeden temizlenmesini sağlayabileceği gibi ölü tüyleri kuru şekilde toplamanızı da sağlayabilir.

Evinizde Belirli Yasaklarınız Olsun

Tüy dökme mevsimlerinde en çok can sıkan durum yatak koltuk ve halılar üzerinde göze çarpan tüylerdir. Kesinlikle bu dönemlerde süpürge açma sayınızı çoğaltmalısınız. Bunun yanında şartlarınız uygun ise halı kullanımına bir süre ara verebilirsiniz. Asıl değinilmesi gereken nokta ise evcil dostlarınızın yatak ve koltuk gibi yerlere çıkmasına yasak getirebilirsiniz. Onu bu konuda eğitmeniz ve yatmak istediğinde kendine ait bir köpek yatağına alıştırmanız en azından mevsimsel tüy dökümünü kontrollü şekilde atlatarak yeni tüylerinin çıkma evresini tamamlamasına yardımcı olacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar