MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Sürekli Miyavlamanın Sebebi Nedir?

9.08.2022 09:29:38

Minik patili dostlarımız ile yaşam oldukça keyifli bir durumdur. Hayatımız adeta renkli bir hal alır ve günümüz şenlenir. Onları sahiplendiğimizde sorumluluklarımız artsa da sevginin gerçek gücü ile birçok şey göz ardı edilmektedir. Etraftaki kedi tüylerini gözleriniz görmez, tırnak izleri de hatıra olarak düşünülür. Yaramazlıklarının birçoğu ise yine görmezden gelinebilir. Göz ardı edilemeyecek hususlardan en önemlisi minik patili dostumuzun bizlere anlatmak istedikleridir. Keşke onları net olarak anlayabilsek diye içimizden geçirir dururuz. Neyse ki miyavlamalarını çok iyi bir şekilde dikkate aldığımızda pek çok şeyi anlayabiliyoruz. Ancak miyavlama sayısı arttıkça endişeye kapılmamız mümkündür. İşte bu yazımızda sizlere sürekli miyavlamanın ne anlama geldiği ile ilgili içerik yazdık. Bu yazımızı tam olarak okuyarak detaylı bilgilendirme ile kedi dostlarımızın ne anlattığını anlayabilirsiniz.

Kedi miyavlaması çok olağan bir durumdur. Fakat bunun sebebini her zaman net olarak anlayamayabilirsiniz. Minik dostlarımızın sahipleri miyavlamanın ne kadar önemli olduğunu çok net bir şekilde bilir. Genel olarak ilgi isteği, su ve mama kabının boş olması gibi uyarıları dikkate alırız ve kedimizin isteklerini direkt olarak yerine getirip onları mutlu etmeye çalışırız. Her kedi sahibi kendi kedi dostunun niçin miyavladığını az çok bilir. Arada oluşan iletişim gücü artış gösterdikçe miyavlamalardan daha fazla anlam çıkarabilmemiz mümkündür. Fakat kendi kedi dostlarımızın gelen bir miyav ile yabancı kediden gelen miyav arasındaki farkı anlayabildiğimizi öğrenince şaşırabiliriz. Çünkü her kedi farklı ses tonu ve beden dili ile isteklerini anlatmaktadır.

Kedilere Neden Miyavlar?

Yıllarca bir soru olarak süren, kedi severlerin aklında oluşan ve şaşırtan net bir soru, kedilerdeki sürekli miyavlama ile ilgilidir. Minik patili dostlarımızın inanılmaz bir seslendirme yelpazesi vardır. Bazıları yüksek perdede diğerleri incedir. Ancak tüm kedi dostlarımız miyavlamaz. Chartreux ve Pers kedi dostlarımız tipik olarak sessiz canlılardır. Ancak Siyam kedileri oldukça gürültülü ve konuşkandır. Asıl gerçek şu ki kedi dostlarımız çeşitli bir şekilde seslendirme kullanmaktadırlar. Fakat, "miyav" ses tonunu insanlarla konuşmak için saklarlar.

Kedi dostlarımızın miyavlama sebepleri çok fazladır. Biz insanlar nasıl konuşarak anlaşmaya çalışıyorsak onlarda koku bırakma ve miyavlama ile iletişim kurarlar. Kedi dostlarımızın sürekli miyavlama sebebini tam kavrayamasak da en sık miyavlama nedenini sizin için aşağıdaki gibi sıraladık...

  • Açlık sebebi ile miyavlayabilir.
  • İlgi isteği sebebi ile miyavlamaktadır.
  • Dikkat çekme en belirgin miyavlama sebebidir.
  • Hastalık sebebi ile miyavlama oluşabilir.
  • Sizinle iletişim kurmak istiyor olabilir.
  • Yaşlanma belirtisi olarak da sürekli miyavlayabilir.
  • Çiftleşme isteği sürekli miyavlamaya sebebiyet verebilir.
  • Ayrıca kapalı kapılar, stres ve gürültü de miyavalamalarına sebep olabilir.

Bunun tam olarak nedenini anlayabilmek adına onlarla çok daha sağlıklı iletişim kurmalısınız. Sizlere bu içeriğimizde kedilerde sürekli miyavlama isteği ile ilgili içerik yazdık. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar