MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Su Tüketimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

27.12.2019 12:15:48

Hiçbir canlının susuz yaşamayacağı gibi, eksik ve az içilmesi vücudun birçok temel fonksiyonun yavaşlamasına ve sağlıksız hale gelmesine altyapı oluşturur. Tüm canlılarda olduğu gibi kediler için de su içilmesi oldukça önemlidir. Anne sütünden kesilen 2 aylık yavruların vücutlarındaki su oranı %75 seviyesindedir. Evcil dostlarımızın sağlıklı bir hayata sahip olması, hastalıklara karşı daha dirençli olması için düzenli su tüketimi şart olmakla birlikte sahipleri olarak bizler de onları su içmeye teşvik etmek ve yardımcı olmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Kedilerin düzenli ve temiz su tüketmemeleri sonucunda bazı hastalıklarla yüzleştiğini biliyoruz. İlerideki yaşlarda sıklıkla görülen, böbrek ağırlıklı olmak üzere, taş, kristal oluşumu, sindirim sistemi ve dolaşım problemleri olmak üzere yoğun bakım gerektiren, yaşam kalitesini düşüren hastalıklardır.

Kediler Su Tüketimini Teşvik Etmek İçin Yapılması Gerekenler

Kediler yeme ve içme konusunda oldukça seçici hayvanlardır. Suyun ve mamanın tazeliğini kalitesini kolaylıkla anlayabilirler. Onların damak zevkine uygun şeyleri seçerken, besin kalitesinin ve onların günlük ihtiyacını karşılayacak seviyeyi de ayarlamak biz sahiplerinin kontrolünde gerçekleşmelidir. Kedilerde su tüketimini artırmak, onların bu ihtiyacını karşılarken nelere dikkat etmeliyiz, bu konuya göz atalım.

  • Kediler kendi öz temizliklerine düşkün oldukları kadar su kaplarının da su ile temiz olmasını isterler. Kirli ve toz dolmuş kaptan su içmek istemeyeceklerdir. Ayrıca suyun günlük ve taze olması onların su içmesinin artırmak konusunda bir diğer önemli etkendir.
  • İçecekleri suyun mevsim şartlarına uygun ısıda olması su içmelerini teşvik etmek açısından oldukça önemlidir. Yazları onları hasta olmasına neden olmayacak soğuklukta, kışları ise ılık ve oda sıcaklığında olması uygundur.
  • Kuru mama odaklı beslenme programına sahip kedilerin mama ve su kaplarının yan yana olması onları su içmeye daha da özendirecektir. Yaş mama içeriğinde bulundurduğu sıvı miktarı nedeniyle çok fazla su içmeye ihtiyaç duymazlar. Ayrıca ara sıra yaş mama ile kuru mamayı karıştırmak kuru mamadan çok haz etmeyen kedileri bu geçiş evresinde beslemek için önerilen bir durumdur.
  • Vücuda alınan su ile idrar yoluyla alınan su miktarı dengeli olmalıdır. Bu denge bozulduğunda dehidrasyon sorunu ortaya çıkmaktadır. Bunu dengelemek de siz sahiplerinin görevidir. Günlük yediği kuru mama miktarıyla içtiği su miktarını mutlaka dengeli almasını sağlamalısınız.

  • Kullandığınız su kapları malzemesinden dolayı, salınım yapmaya başlamış olabilir. Bu kanserojen ve sağlığa tehdit maddeler olabileceği gibi kedinizin suyun tadının farklılaştığını da hissetmesine neden olabilir. Hem onun sağlığı hem de kaliteli suya ulaşması için su kabınızın malzeme kalitesine dikkat etmelisiniz.
  • Kediler doğada hep hareketli su içtikleri için ne kadar evcil de olsalar bu alışkanların genetik olarak hala devam etmektedir. Musluktan akan su damlasının, pahalı su kaplarındaki sudan daha cezbedici gelmesinin yegâne sebebi budur. Normal su kapları yerine akan su modelleri şeklinde su pınarları kullanabilirsiniz. Akan ve hareketli su onun ilgisini fazlasıyla çekerken taze kalması adına içinde bulundurduğu sistemler suyun hep taze kalmasını sağlamaktadır.
  • Evin farklı bölümleri su kapları yerleştirmeniz, evin içinde dolaşırken, koşup oynarken, su içme isteğini artırabilir.
  • Su ve mama kaplarını tuvalet kaplarının yakınında bulundurmayın. Kediler hijyenik canavarlardır ve bu konuda oldukça inatçı olabilir. İhtiyaçlarını gördükleri yerin etrafında yiyecek ve içeceklerinin bulunması genelde birçok kedinin hoşuna gitmez. Dikkatli olmakta fayda var.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar