MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Saklanma Davranışı ve Nedenleri

27.01.2021 13:03:50

Kedilerde saklanma doğal bir davranış olabileceği gibi fiziksel ve zihinsel olarak yaşadığı bir sorunun da onu bu duruma itmesi sıklıkla görülen bir durumdur. Kimi zaman bunu oyun şeklinde içgüdüsel olarak gerçekleştirirken kimi zaman da mantıklı bir nedene bağlı yaşadığı sorun karşısında yapabilir. Bu durumu her zaman gözlem altında tutmalı ve olası bir sorunun habercisi olup olmadığını nedenlerini iyi anlayarak analiz etmelisiniz.  Kedilerin oyun amaçlı ve içgüdüsel olarak da saklanma ihtiyacı güdebileceği çok sık karşılaşılan bir durumdur. Her saklanma girişimi sonrası kötü ihtimalleri düşünmeye başlamayın ama tedbirli olmayı da ihmal etmeyin.

Sağlık Durumu Kontrol Edin

Kediler sık sık saklansa da sağlık sorunu yaşaması en istenmeyen durumdur. Girdikleri noktadan saatlerce çıkmak istemeyebilirler. Herhangi bir ağrı ya da acı çektiğine dair belirtiler olduğuna dikkat edin. Kusma ya da tuvalete çıkmasındaki değişiklikleri kontrol edin. Bu belirtilerin devamında iştahsızlık da baş gösteriyorsa yaşadığı bir acının tepkisi olarak kendisini sakin ve karanlık bir ortamda saklama ihtiyacı hissediyor olabilir. Belirtilerin devam etmesi halinde veteriner kontrolü en azından bir şey olup olmadığı konusunda içinizi rahatlatacaktır.

Stres ve Depresyon

Kedilerin bu tip mental bir problem yaşaması adına birçok neden gösterilebilir. Bunlardan en kolay fark edileni ise rutinlerinin bozulması ve yabancı birinin ya da hayvanın yaşam ortamına misafir olması gösterilebilir. Evinize bir arkadaşınız ya da akrabanız geldiğinde kedinizin saklanmasının en büyük sebebi budur. Tanımadığı ve yabancısı olduğu kişinin ona karşı bir potansiyel tehdit olması içgüdüsel olarak da saklanma duygularını tetikler.

Tüm bunların yanında yaşadığı davranış değişiklerini gözlem altına tutmanız gerekmektedir. Yemekten kesilen çok sık uyuyan ve saklanan kedilerin zihinsel açıdan bir problem yaşadığı aşikardır. Ev değişikliği rutinlerindeki değişikliklerin yanında tuvalet kabının dahi yerinin değişmesi mamasının değişmesi ya da aile bireylerinden birinin uzun süre uzak kalması stres altına girmesine zemin hazırlayabilir.

İçgüdüsel Açıdan Saklanma

Kedilerin doğada hem av hem de avcı pozisyonunda olması bir sağlık problemi olmamasına rağmen sağlanmalarına neden olabilir. Bizlere her ne kadar garip ve anlamsız gelse de onlara kimi zaman bizlerin de saklanabilecekleri ve kendilerini huzurlu hissedebilecekleri açık alanlar yaratmamız faydalı olabilir. Karton kutular, sepetler, dolapların üst noktaları onlar için hem dinlenme hem de oyun noktası olabilir. Kediler ayrıca yüksek noktaları da fazlasıyla sevdiği için bir gün evin içinde onu kaybettiğinizde dolapların üst noktalarına bakmayın göz ardı etmeyin. Muhtemelen o sizin oradan ne yaptığınızı izliyor olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar