MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Mide Rahatsızlıkları ve Sindirim Sorunları

28.01.2021 11:00:48

Kediler sindirim sistemi konusunda oldukça hassas hayvanlardır. İçtikleri sudan, mamalarının değişmesine kadar yaşadıkları farklılıklar sindirim rahatsızlığı yaşamalarına neden olabilmektedir. Çok sık olmasalar da bir kediyle yaşamınızı paylaşıyorsanız bu sorunla karşılaşmanız hiç de şaşırılacak bir durum değildir. Doğru beslenme programı ve besinlerle kedinizi bu tip sorunlardan koruyabilirsiniz. Ayrıca onun hep gözlem altında tutulması ve değişiklikleri kısa sürede fark etmeniz de olası sorunların belirtilerini anlamanızda fayda sağlayacaktır.

Kedilerin Yaşadığı Sindirim Sorunu Göstergeleri

Mide rahatsızlıkları farklı sonuçlara doğurabileceği gibi sindirim sorunları da bunlardan en sık görülenidir. Kusma ve ishal en sık karşılaşılan belirti olsa da genelde yediklerine bağlı bir sorun yaşadığı aşikardır. Ayrıca kabızlık, iştahında azalma, zehirlenme de dikkat çekilmesi gereken diğer sorunlardır. Yaşayabileceği rahatsızlıkların çıkma nedenleri ise genel olarak şu şekilde başlıklar altında incelenebilir.

  • Fazla tüy yumağı yutmaya bağlı olarak kusma durumu
  • İnsanların yiyecekleri ve yemekleri
  • Hızlı mama değişikliği ve daha önce alışık olmadığı bir kedi besini yemesi
  • Kronik sindirim rahatsızlıkları
  • Zehirli etkisi olan yiyecekler ya da bitkiler
  • Hastalık yapan parazitler

Kediler kendilerini temizlerken çok fazla tüy yutması da sindirim rahatsızlıkları yaşamasında etkendir. Genelde ev kedilerinin sabit ve aynı kuru mamayla beslenmesine rağmen kusma gibi eylemler gerçekleştirmesinin altında bu durum yatmaktadır. Onların belirli rutinlerle taranması uygun mamalarla beslenmesi ve kedi çimi ekstra takviyeler yapılması en azından kusma rahatsızlığı yaşamasının önüne geçecektir.

Kedilerin Sindirim Problem Yaşamaması Adına Beslenmeleri

Öncelikle kendi kuru mamaları dışında baharatlı ya da yağlı yemekler kesinlikle sorun çıkmasına yol açacaktır. Kedinizin en uygun şekilde beslenmesi ve sağlıklı kalabilmesi adına belirli bir diyet programına uymanız önemlidir. Her mamanın her kedide aynı etkiye sahip olmayacağını da bilmelisiniz. Sert ve ani mama geçişleri de mama ne kadar kaliteli ve yüksek değerlere sahip olsa da yaşayacağı sindirim sistemi sorunlarını tetiklemektedir.

Dengeli mama seçimi kedinizin eğer özel bir sindirim hassasiyeti var ise veteriner tavsiyesi almak bu tip sorunlar çıkmaması açısından önemlidir. Mamalardan ihtiyacı olan günlük ihtiyaç değerlere ulaşabilmesi de önemli olan bir diğer husustur. Sindirim sistemi sorunları yaşayan kediler için farklı içerikteki mamaların da kullanımı bu sorunun düzelme evresinde oldukça uygundur.

Aşırı şekerli ve tuzlu yiyeceklerin yanında onlara zarar verebilecek bitkilerden de uzak tutulmaları oldukça önemlidir. Sindirim sistemiyle alakalı bir endişe duyuyorsanız mutlaka veteriner kontrolüne gitmeniz önemlidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar