MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

İştahsız Kedilerin Yeme İsteğini Artırma Yöntemleri

27.01.2021 11:21:41

Kediler genelde yeme konusunda çok fazla aç kalmak ya da mızmızlık yapmayı sevmeseler de kimi zaman evcil dostunuzun iştahının kesilmesi şaşırtmamalıdır. Eğer herhangi bir sağlık sorununa bağlı ise ilk tavsiyemiz veteriner kontrolünde bunun tedavisini sağlatmanız olacaktır. 12-15 Saatlik iştah azalması ve mama yememe bir sorun teşkil etmeyeceği gibi bundan uzun sürelerde dikkatli olmalı ve iştahının açılması konusunda müdahalelerde bulunmalısınız. Kedilerin iştahlarının açılması konusunda atabileceğiniz adımlar ise şu şekilde olmalıdır.

Dostunuzun Mamasına Küçük Dokunuşlar Yapın

Onu yemek yemesi için motive edebilecek alternatif yollara başvurun. Mama paketinin sesini ya da kuru mamasının üzerine dökeceğiniz konserve mamanın açılışını ve kokusunu ona hissettirin. Kendi yemek saatlerinizde onu yakınınıza tutarak iştahının açılmasını dolaylı yollardan sağlayın. Onu mamasına karşı meraklandırmak ve üzerinde yapacağınız küçük dokunuşlar acıkmasa bile tadına bakmasını sağlayacaktır. Gerektiği taktirde mamasından sıkıldığını düşünüyorsanız bir üst segment marka mamalara geçiş yapın.

Yemek Öncesi Onu Egzersiz ve Oyunla Yormaya Çalışın

Kediler içgüdüsel olarak avcı canlılardır. Onun oyun davetlerinize ve oyuncaklarıyla egzersiz yaptırmanıza kolay kolay “hayır” demeyeceklerdir. Bununla yorulan kedilerin bir süre sonra kaybettiği enerji miktarını tekrar kazanmak adına karnının acıkması oldukça basit bir denklemdir. Ne kadar iştahsız olursa olsun bu kadar hareket ve yorulmaya karşın kaybettiklerini geri kazanmak adına mama kabının yolunu tutacaktır. Bu rutini 2-3 gün tekrarladığınız taktirde kaybolan iştahını unutarak normal beslenme düzenine geri dönecektir. Ayrıca zihinsel açıdan da son derece rahatlayacaktır.

Et ya da Balık ile Besin Programını Zenginleştirin

Bazı yiyeceklerin kokusuna kediler asla karşı koyamazlar. Özellikle et, tavuk, balık gibi doğada da sık sık karşılaştıkları besinleri çiğ olmamak koşuluyla onlara uygun biçimde haşlayarak vermeniz özellikle kuru mama yeme konusunda sıkıntı yaşayan kedilerin fazlasıyla iştahını açacaktır. Baharat ve yağ içermeden sadece belirli süre haşlanmış etlerle menüsü zenginleştirmeniz kuru mamasına ve diğer yiyeceklere olan ilgisinin de artmasına fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Kedi Ödülleri, Yaş ve Konserve Mama Takviyesini Atlamayın

Çok sık vermemek koşuluyla bu yola başvurmanızı veteriner hekimler de önerecektir. Kedilerin günlük besin kaynağı kuru kedi mamaları olmalıdır. Fakat belirli aralıklara onlara sunmanız yapılması gerekenken, düzenli olarak bu tip besinlerle beslemeye çalışmanız uzun vade de ona zarar verecek olup asıl yemeleri gereken kuru mamalarının yüzüne bakmamalarına neden olacaktır. Kuru mamasının porsiyonunu azaltarak alması gereken besin ihtiyacını takviye olarak bu şekilde tamamlayarak hem kuru mamasını hem de besin çeşitliliğini ona sunarak iki taraflı kazanç sağlayabilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar