MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Mama Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

2.12.2022 12:36:12

Kedi maması seçerken dikkat etmeniz gereken şeyler aslında nelerdir? Kedi mamasının fiyatı ve markası önemli midir?

Kedi maması seçerken dikkat etmeniz gereken şeyler, fiyatı ve markasından çok içeriğine yönelik olmalıdır. Özellikle yeni kedi sahiplenmiş birisiyseniz ve kedi mamaları hakkında hiçbir fikriniz yoksa, içeriği hakkındaki yeterli bilgilerinin neler olduğunu açıklayacağız.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, kedinizin boyutlarına göre ve sağlığına göre bir mama seçiminde bulunmanız. Kediniz kısırlaştırılmış, yavru, yetişkin veya yaşlı bir kediyse mama seçiminde daha çok dikkatli olmalısınız.

Ayrıca mama seçiminde, içeriğinin kalitesiyle fiyatı doğru oranla artmamakla birlikte, kaliteli mama pahalı olur mantığı da doğru olamaz. Genellikle ithal edilen mama fiyatları, içeriği kötü dahi olsa kur üzerinden hesaplandığı için pahalı olabilir.

Seçtiğiniz kedi mamasının içeriği nasıl olmalı? Nelere dikkat etmelisiniz?

Seçeceğiniz mamanın içeriğinde, kullanılan gerçek et miktarı ve diğer malzemelerle desteklenme oranı oldukça önemlidir. Kurutulmuş et proteinleri, gerçek et statüsünde olmayıp, işlem görmüş ettir. Bu da mamanın içeriğinin kalitesini düşüren en önemli etmendir.

Aynı zamanda seçtiğiniz mamanın içeriğinde koruyucu madde, katkı maddesi içermemeli veya oldukça az içermelidir.

Standart bir kedi mamasındaki karbonhidrat ne kadar olabilir?

Seçtiğiniz mamanın içeriğindeki karbonhidrat miktarı da oldukça önemlidir. Kediler karbonhidrat düzeyi yüksek olan besinleri sindiremezler. Sindiremedikleri için de karbonhidrat oranı yüksek mamaları sevmezler.

Kedilerin beslenmesinde de karbonhidrat sanıldığı kadar fazla oranda değildir. Bu sebepten dolayı yüksek kaliteli tahıl içerikli kedi mamalarını tercih etmelisiniz.  Karbonhidrat kaynağının sadece meyve sebzeden geldiği içerikli kedi mamalarını da tercih edebilirsiniz.

 1. Fakat genellikle kedileriniz protein oranı yüksek gıdaları yemeyi tercih ederler. Fakat bu protein oranı kedinizin yaşına ve sağlık durumuna göre farklılık gösterebilir. Kedinizin yiyebileceği protein oranından fazla oranlı mamaları tercih ederseniz, kedilerinizde ilerleyen dönemlerde, böbreklerinde kronik rahatsızlıklar olabileceğini de dikkate almak gerekir.

Taurin nedir? Taurin ilavesi nedir?

 İçeriğinde olması gereken en önemli ek ilavelerden birisi de Taurin’dir.

Taurin; kedilerin kas sistemini, kalp, beyin ve retina ve vücudunun pek çok yerinde etkili olan bir amino asittir.  

Taurin insanlar için de hayvanlar için de önemli etkilere sahip bir amino asittir. Taurin oranının kedinizin mamasında yeterli oranda bulunmaması, kedinizin sağlığını oldukça olumsuz etkiler. Kediler vücutlarında bu amino asit üretemediğinden dolayı, bu ek ilaveyi beslendikleri besinlerden elde etmek zorundadırlar. Bu nedenle kedilerinize mama seçerken Taurin oranına da oldukça dikkat etmeniz gerekir.

Seçtiğiniz mamanın içeriğinde Taurin oranı en az kaç olmalıdır?

Bu konuda fazla bilimsel çalışma olmamasıyla birlikte, kedinizin alması gereken Taurin oranının, kuru mamalarda 25mg/100kcal iken yaş mamalarda 50mg/100kcal şeklinde belirlenmiştir. Bu mantıkla hesaplandığımızda 1 kilogram kuru mama başına düşmesi gereken Taurin oranı en az 1754mg olmalıdır.

Taurin oranının gereğinden az alınması sonucunda doğabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

 • Görme kaybı
 • Dişlerin çürümesi
 • Üreme sorunları
 • Gelişme problemleri
 • Tüy dökümü
 • Bağışıklık Sistemi problemleri
 • Diyabet
 • Kedinizin kendisini yorgun ve halsiz hissetmesi.

Mamaların içeriğindeki ek ilavelerin oranı ne olmalıdır?

 Kedilerinizin mamasının içeriğinde yeterli oranda ek ilaveler olduğuna emin olmalısınız. Kalsiyum, fosfor ve vitaminlerin yeterli düzeyde içeriyor olmalı.

 Kediler vücutlarında A vitamini sentezleyemedikleri için A vitamini oranını da dikkat edilmesi gereken en önemli ek ilavelerden birisidir.

-A, B, C, B9, folik asit ve B12 vitaminlerinin olmasına özellikle dikkat etmelisiniz.

Seçeceğiniz mamanın içeriğini analiz ederken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

 Seçeceğiniz mamayı analiz ederken, içerik kısmındaki değerlerin net değerler olduğuna dikkat etmelisiniz. Ham değer şeklinde verilen değerler, işlem görmeden önceki halinin değerleridir. Mamanın içeriğini ve içinde bulunan ek ilavelerin oranını net bir şekilde belirtmez.

- Mamanın içeriğinde dolgu maddesi olan mısır, mısır gluteni, küspe sapı, küspe artıkları gibi mamanın maaliyetini düşürmek için kullanılan dolgu malzemelerini içermiyor olması veya çok az miktarda içeriyor olmasına dikkat etmelisiniz. Kedileriniz için gereksiz bir malzeme olan dolgu malzemelerini mamasında bulundurmamalısınız.

Yavru Kedilere mama seçerken dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

 • İlk olarak dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi mamanın boyutudur. Özellikle yeni sütten kesilmiş bir kedi için büyük ve sert olan mamalar, kedilerde iştahsızlık yaratabilir ve hatta sindirim problemlerine sebep olabilir. Bu sebepten dolayı daha küçük boyutlu mamalar tercih edilmelidir.
 • İkinci olarak içeriği bakımından yeterli düzeyde olmalıdır. Yavru kediler daha küçük olduklarından dolayı, mama seçimlerinde içeriği oldukça doygun ve içeriği kaliteli mamalar seçilmelidir. Yeni gelişme döneminde olduklarından dolayı diğer kedilere oranla daha fazla protein ve yağ ihtiyaçları vardır. Bu sebepten dolayı yavru kedilerin mamasını seçerken protein ve yağ oranlarının yetişkin kedi mamalarına oranla daha yüksek olması gerekir.
 • Ayrıca anne sütünde bulunan Omega 3 yavru kedi mamalarında ek ilave olarak bulunmalıdır. Yavru kedilerin gelişimini destekleyen B9 vitamini, Omega 3 ve Omega 6 katkıları da yavru kedilerin sağlıklı beslenmesinde oldukça önemlidir.

Yetişkin kedilere mama seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Kedilerinizin yaşı ilerledikçe kalori ihtiyacı azalacağı için, seçeceğiniz mamanın içeriği de yavru kedi mamasının içeriğinden farklılık göstermektedir.
 • Yavru kediler gelişim döneminde olduklarından dolayı bütün besleyici malzemeleri maksimum değerde alırken, yetişkin kedi mamasının içeriğinde bu değerlerin oranı düşürülmelidir. Ayrıca bağışıklık sistemlerinin güçlü kalması adına aldıkları ek ilavelerde de değişiklik görülmektedir.  Yetişkin bir kedi için beslenme değerlerinin içerisinde Taurin, E ve C vitamini oranı oldukça önemlidir.

Yaşlı kedilerde mama seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Kedilerinizin yaşlanmasıyla birlikte, bu dönemde kedilerinize bir yavru kedinin bakımı kadar özenli olmalısınız. Yavru dönemlerinde gelişimleri ne kadar önemliyse, yaşlılık dönemlerinde vücut sistemlerinin korunması kediler için oldukça önemlidir.
 • Kedilerinizin günlük performansının da azalmasından dolayı, sağlık sorunları görülmeye başlanır. Bu nedenden dolayı 7-10 yaş arası kedilerin besin değerlerinin seçiminde, özel olarak hazırlanan formüller sağlığını korumak açısından oldukça önemlidir.
 • Kedilerinizin mamasının içeriğinde olan vitaminlerin ve ek ilavelerin oranı kedinizin sağlık standartlarına göre değişiklik göstermektedir.
 •  Kedinizin yaşlanmasıyla birlikte, böbrek hastalıkları daha sık görülebildiği için, mamalarının içeriğindeki sodyum, fosfor ve kalsiyum miktarlarının oldukça zengin olmasına dikkat etmelisiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar