MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvan Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

29.08.2019 14:21:03

Bu makalenin amacı sizlere birçok ülkede gelişmiş olan evcil hayvan besleme alışkanlığının Türkiye’de de gelişmeye başlaması, evde hayvan beslemenin çeşitli getiri ve götürüleri üzerinde durarak hayvan sahiplenmek için sahip olmanız gereken imkanları göstermek yoluyla hayvan sahibi olmak isteyenlerin bilinçlenmesine katkıda bulunmaktır.

 

 

MADDİ İMKANLAR

Öncelikle hayvanı sahiplendiğinizi ve bu kısımda para ödemediğinizi varsayalım. Sahipleneceğiniz hayvanın birtakım eşyaları olmak zorundadır. Bir köpek sahiplendiğinizi düşünürsek tasma, mama kabı, taşıma kutusu vs. satın almanız gerekir. Hayvanı sahiplenmeden önce eşyalarını tamamlamanız hem sizin için hem de hayvanınız için daha iyi olacaktır.

 Eğer sahiplendiğiniz hayvan yavru ise yavrunuzu direkt olarak bir veterinere götürmeniz ona bir karne çıkarttırmanız gereklidir. Bu durumda seçeceğiniz veteriner çok önemlidir. Gerçekten hayvan dostu ve hayvan sahiplerine yardım etmek amaçlı çalışan veterinerler varken aynı zamanda sizi yolunacak tavuk gibi gören, olmayan sorunlar üreterek hem canınızı sıkan hem de sizden para koparmaya çalışan veterinerler de yok değil. Bu konuda mahallenizdeki tecrübeli hayvan sahiplerine danışmanız mantıklı bir hareket olacaktır. Yavrunuzun ortalama 4-5 aşıya ihtiyacı vardır. Her aşının fiyatı farklıdır. Aşı parası şehirden şehire ve veterinerden veterinere de değişmektedir. Bir aşıyı 40-50 tl gibi ya da 90-100 gibi fiyatlara yaptırabilirsiniz. Veterineriniz yavrunuza bir aşı takvimi çıkartır. Bütün aşı parası tek seferde cebinizden çıkmaz. Sahiplendiğiniz hayvan yavru olmasa bile her sene tekrarlanan bir iki aşısı olur.

Kedi kuş vs. yerine bir köpek sahiplenmeniz durumunda eğitime ihtiyacı olacaktır. Köpek eğitimi için fiyatlar 1500tl’den 5000tl’ye kadar değişmektedir ve genelde en az bir ay sürmektedir. Tabii ki köpeğinizi internetteki videolardan faydalanarak kendiniz de eğitebilirsiniz.

 

Hayatta neler olabileceğini bilemezsiniz… Hayvanınızın hastalanma ihtimaline dair kenarda birikiminiz veya para temin edebileceğiniz arkadaşlarınız aileniz vs. olması gereklidir. Hayvanınız kendini yaralayabilir, iç hastalıklara yakalanabilir. Belediyelerin veterinerleri sadece sokakta bakılan hayvanları ücretsiz tedavi e

Yolculuk masrafına gelirsek otobüs firmalarının çoğu evcil hayvan kabul etmezler. Evcil hayvan kabul eden firmalar da ilk önce veterinere götürerek evcil hayvanınızı uyutmanızı talep ederler. Uçak firmalarına geldiğimizde istenilen ücretler dudak uçuklatır. Maliyeti en düşük şekilde yolculuk yapabileceğiniz seçenek trendir. Çok düşük bir ücretle taşıma kutusunda hayvanınızı istediğiniz yere götürebilirsiniz. Evcil hayvan bakımının Türkiye’de iyice yaygınlaşmasıyla farklı uygulamalarla evcil hayvanınızı taşıtabilirsiniz veya yine farklı uygulamalarla kendinize özel araçlarıyla yolculuğa çıkan insanların yanında yer ayırarak otobüs biletlerinden daha ucuz fiyatlarla gitmek istediğiniz yere birlikte gidebilirsiniz.

 Hayvanınızın temel ihtiyaçlarından mamalar… Kuru mama yaş mama vs. alırken toptan alışveriş yapmanız yani örneğin 15kg gibi sizi maddi olarak hafifletir. İndirim günlerini kaçırmadığınız takdirde istediğiniz markanın ürününü yarı fiyatına dahi alma imkanınız olur. İnternetten aldığınız mamalar zaten evinize kadar taşınacağı için bir problem yaşamazsınız.

 

MANEVİ İMKANLAR

Vakit… Hangi hayvanı sahiplenmek isterseniz isteyin. Bütün hayvanlar ilgiye ihtiyaç duyarlar. Onları sevmenizi onlarla zaman geçirmenizi oyun oynamanızı isterler. Hayvanınızı mutlu etmenin en basit yolu budur. Diğer hayvanlar pek gerek duymasa da köpeklerin her gün dışarı çıkmaya gezmeye yürüyüş yapmaya ihtiyacı vardır. Bakacağınız hayvanı seçerken ona ne kadar zaman ayırabileceğinizi gözden geçirmeniz gerekir. Örneğin kediler bakımı en zahmetsiz hayvanlardandır. Kumunu temizleyip, temel ihtiyaçlarını karşılamanız ona biraz vakit ayırarak oyun oynamanız yeterli olacaktır. Ancak köpeklerde durum böyle değildir. Hangi cins köpeğiniz olursa olsun günde en az bir saat dışarı çıkması gerekir. Köpeğinizin egzersiz yapması köpeğinizin mutluluğu ve evdeki eşyalarınızın akıbeti açısından önemlidir çünkü enerjisini dışarıda harcayamayan bir köpek evin içinde eninde sonunda ev eşyalarınıza zarar verecektir.

Sahipleneceğiniz hayvanın cinsini seçerken kesinlikle ona ayırabileceğiniz zamanı ve kalacağı yeri göz önünde bulundurun. Küçük bir apartman dairesine büyük bir köpek almak, yeterince enerji harcatamayacağınız halde enerjik, geniş ciğerli av köpeği vs. almak, hayvan bakma deneyiminiz yokken baskın ırk (sahibinin üstünde itaat kurma potansiyeli olan) bir ırk almak hem size hem de hayvanınıza çok büyük sıkıntılar yaşatır.

İhtiyacınız olan bir diğer şey de sabırdır. Sahiplendiğiniz hayvanı eğitirken ya da sahiplendiğiniz hayvan en değerli eşyalarınızdan birine zarar verdiğinde sabırlı olmanız gerekir. Hayvanlarda o bilinç olmadığından bu çok pahalı bir eşya da olabilir sizin için manevi anlamı yüksek bir eşya da olabilir.

Böyle durumlarda sakin kalmanız gerekir.

 

ÖDÜLÜ

Evinizde bir evcil hayvanla yaşamak paha biçilmezdir. Karşılıksız sevgiyle sizi seven hayvanlarınız hayatları boyunca sizin yanınızda olur. Onların sesiyle soluğuyla yaşamak bütün bu gereklilikleri kolay kılar. Onlar için sağladığımız maddi ve manevi imkanlar gözünüze gözükmez bile. Yaptığınız bütün aktiviteleri daha eğlenceli ve çekilebilir hale getirirler ve onlar olmadan evinizde geçireceğiniz birkaç gün bile size işkence gibi gelir. Ailenizden bir parça olan bu hayvanlar aslında hayatın insana sunduğu bir hediyedir. 

Hayvanlarda insanlarda bulamadığınız birçok şeyi bulabilirsiniz. Hayvanların önyargıları yoktur. Sizi dış görünüşünüze, banka hesabınızdaki paraya, mesleğinize göre yargılamadan karşılıksız severler. Onlar size kim olursanız olun aynı davranırlar. Yüreğinizde onlara hissettiğiniz sevgi onların gördüğü ve ihtiyaç duyduğu tek şeydir.

Çocuklarınızla arkadaş olur, onların gelişimlerinde olumlu rol oynarlar. Çocuklarınızın hayvanlarla büyümesi onların hem fiziksel gelişimini hem ruhsal gelişimini etkiler. Daha sakin, sorumluluk sahibi ve paylaşımcı bireyler olarak yetişirler. Çocuklarınızı hayvanlarla büyürken izlemek apayrı bir eğlencedir.

Evcil hayvanlarınıza çeşitli vasıflar yükleyebilirsiniz. Köpekler gerektiğinde engelli insanlara rehber olabilir. Sizi, evinizi ve ailenizi dışarıdan gelecek tehditlere karşı koruyabilir. Kediler ve daha birçok hayvan gerektiğinde hastaları sakinleştirmek ve moral vermek amacıyla kullanılabilir. Hiçbir vasıfları olmasa bile çok güzel birer hayat arkadaşı olabilirler. Yalnız yaşıyorsanız kira ödememeleri dışında en mükemmel ev arkadaşları onlardır.

 

SONUÇ

Kedi, köpek gibi hayvanları sahiplenerek evinize alıp beslemeye başladığınızda siz onlara alışırken onlar da size alışır hatta sizleri, sizin onları benimsediğinizden daha çok benimser ve sahiplenirler. Çoğu hayvanın rüyalarında sahipleriyle oyun oynadığını, kabuslarında sahiplerinin onları bıraktığını gördüğü tahmin edilmektedir.

 Herhangi bir anlık sebeple sonunu düşünmeden hayvan sahiplenip sorumlulukları ağır geldiğinde sokağa atmak bir canın hayatını olabilecek en kötü yönde değiştirmek hatta mahvetmek demektir. Barınağa ya da sokağa bırakılan hayvanların depresyona girip yemek yemeyi bıraktığı, halsizleştiği, içine kapandığı ve insanlara çok zor güvendiği gözlemlenmektedir. Hayvanların da duyguları olduğunu, bize anne babası gibi bağlandığını ve onların da acı çektiğini unutmamak gerekir.

Binlerce hayvanın bir hevesle, sosyal medyada etkileşim almak adına  veya çocuklarına yaz tatili sırasında eşlik etmesi adına alınıp öylece barınaklara, sokaklara, hatta ıssız ormanlara bırakıldığını görüyoruz ve duyuyoruz. Evde bakılmaya ve daha da önemlisi sizin yanınızda yaşamaya alışmış hayvanlar yalnız kaldıklarında çok uzun süre hayatta kalamazlar. Dolayısıyla sahiplendiğiniz hayvanın da bir canı, bir dünyası olduğunu düşünerek hayvan sahiplenmenin getireceği maddi ve manevi zorlukları bilerek hayvan sahiplenmeye karar vermek ve sahipleneceğiniz hayvanı ona sunabileceğiniz imkanlara göre seçmek hem sizin için hem de sahipleneceğiniz hayvan için en iyisi olur.

#SatınAlmaSahiplen

 

 

            

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar