MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi ve Köpeklerde Pika Sendromu Nasıl Oluşur?

3.12.2022 15:17:56

İnsanlarda da görülen pika sendromu, birçok hayvanda görülen bir davranış bozukluğudur. Ancak söz konusu köpekler ve kediler olduğunda, pika sendromu ne yazık ki genellikle göz ardı edilen ve ciddiye alınmayan ciddi bir durumdur.

Hayvanlarda pika sendromuna gıda dışı maddeleri yeme isteği eşlik edebilir. Bu hastalık, çoğunlukla vücut tarafından sindirilemeyen ve besin değeri olmayan yiyeceklerden oluştuğu için çok tehlikeli olabilir.

Kedi ya da köpeğinizde pika hastalığı olduğunu düşünüyorsanız, hayati tehlike arz eden bu sendromdan kurtulmak için ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Bu nedenle çeşitli nedenlerden kaynaklanan pika sendromu hakkında bilgileri derledik, böylece hem siz hem de patili dostunuz Size faydası olacaktır.

Öyleyse, 'kedi ve köpeklerin besleyici olmayan yiyecekleri yemek istemesi' olarak tanımlanabilecek bu davranış bozukluğu hakkında biraz daha bilgi edinelim.

Pika Sendromu nedir?

Kedinizin veya köpeğinizin yemek dışında bir şey yemeye çalıştığını gördüğünüzde hiç endişeleniyor musunuz? Belki de bu durumu küçük arkadaşınızın şakalarından biri olarak görüyorsunuz. Bununla birlikte, kedi ve köpeklerdeki bu tür davranış bozuklukları pika sendromuna işaret edebilir.

Pika sendromu neden oluşur?

Nedenleri kesin olarak tahmin edilemese de, yukarıdaki açıklamadan da anlaşılacağı üzere Pika Sendromuna neden olabilecek bir dizi faktör vardır ve bu da onu çok tehlikeli bir hastalık haline getirmektedir.

Bu faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Pankreas yetmezliği
  • Mide tümörleri
  • Demir eksikliği
  • Anemi
  • Diabetes mellitus
  • Karaciğer hastalığı
  • Tiamin eksikliği
  • Sinir sistemi bozuklukları
  • Psikolojik sorunlar

Bu şekilde bakıldığında, Pika sendromunun aslında çok ciddi nedenlerden kaynaklanabileceği sonucuna varmak yanlış olmayacaktır. Öte yandan, beslenme eksikliklerinin de bu davranış bozukluğuna yol açtığı düşünülmektedir.

Bu nedenle, günlük diyet yağ, mineral ve lif açısından yetersizse, hayvan eksik besinleri elde etmek için gıda dışı maddelere güveniyor olabilir. Bununla birlikte, kedinizde veya köpeğinizde bu durumun varlığı tek bir nedene bağlı olmayabilir. Kesin teşhis ve tedavi için veteriner hekiminize başvurmanız gerektiğini bir kez daha vurgulamak önemlidir.

Kedi ve köpeklerde pika sendromu nasıl tedavi edilir?

Kediniz veya köpeğiniz pika sendromunun belirtilerinden herhangi birini gösteriyorsa, bu durumun altında yatan nedeni teşhis etmek için gerekli laboratuvar ve görüntüleme ekipmanlarıyla donatılmış bir kliniğe başvurmanız önerilir. Bu sayede optimum test koşulları altında analiz yapılabilecek ve gerekli tedavi başlatılabilecektir.

Tabii ki, piker sendromunun nedenine bağlı olarak, veteriner cerrah tedavi planını belirleyecek ve şekillendirecektir. Bu doğrultuda vitamin, mineral ve kalsiyum takviyeleri ile sağlıklı bir diyet uygulamak çoğu zaman yeterli olmaktadır. Öte yandan, kedinizi veya köpeğinizi seven kişilerin yeterli ilgisi de tedaviyi büyük ölçüde destekleyecektir.

Bununla birlikte, beslenme yetersizliğinden kaynaklanmayan pika sendromu durumunda, stres veya diğer psikiyatrik bozukluklar altta yatan neden olabilir. Bu gibi durumlarda, hayvan dostunuzun yaşam ortamını iyileştirmek için neler yapılabileceği konusunda veterinerinizle konuşabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar