MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğimi Ev Ortamına Nasıl Alıştırabilirim?

5.12.2022 11:42:50

Minik patili dostlarımızı ev ortamına alıştırabilmek adına birçok çeşitli sorunlar ile karşılaşıyoruz. Henüz yeni bir eve taşındığınızda köpek dostunuzun düzeni değiştiği takdirde minik dostumuz strese gierbilir. Yeni taşınılan eve alışmakta zorluk yaşayabilir. Değişikliklerin köpek dostlarımızın üzerinde yaratmış olduğu stres miktarı cinse göre çok farklılık gösterebilir. Büyük bir evde küçük bir alana ya da sessiz bir sokaktan daha gürültülü bir mahalleye taşınmanız durumunda minik patili dostlarımız da bu durumdan oldukça etkilenecektir. Eğer bahçe ortamına alışık bir patili dostunuz var ise apartman dairesine taşındığınızda bu onda kötü bir etki yaratabilir ve strese girebilir. Bunun yanında depresyon da olası durumlardan birisidir. Köpek dostlarımızın yeni evlere uyum sağlayabilmesi adına yapabilecek birkaç durumunuz vardır. Onlara bakalım istiyoruz.

Köpeğimi Ev Ortamına Nasıl Alıştırabilirim?

Köpek dostlarımızın enerji seviyeleri, büyüklükleri, yaşları ve ırkları bu durumda çok önemlidir. Az önce saydığımız durumlara göre evinizi seçmeniz gerekebilir. Büyük ırk köpek dostlarımız apartman dairelerinde çok da rahat edemeyeceklerdir. Eğer eviniz küçük ise mini ırk köpek sahiplenmeniz çok iyi olacaktır. Apartman dairesinde yaşamaya uygun birçok köpek dostumuz vardır. Bu durumda mini ırk köpek dostlarımızı tercih etmeniz onların konforu için en yararlısı olacaktır.

İlk Etapta Köpeğinizi Evde Yalnız Bırakmayın

Yeni taşındığınız ev olduysa ya da yeni bir köpek sahiplendiyseniz lütfen ilk etaplarda onları evde yalnız başına bırakmayın. Çünkü bazı minik patili dostlarımız diğer ırklara göre çok daha hassas olabilirler. Yeni bir alana geldiğinde alışma süreçleri boyunca yalnız hissederler ise korku duygusuna kapılabilirler. Bunun yanında siz ev içerisinde değilken köpek dostlarımızın birilerinin yanında kalması alışma süreci boyunca çok iyi gelecektir. Aksi halde köpek dostlarımız için yanında kalacak birini bulamazsanız onlar için oyuncaklardan bir alan yaratmalısınız. Bu alana birkaç sevdiği yiyeceği de koyabilirsiniz.

Sık Egzersiz İyi Gelecektir

Aparman dairelerinde yaşayan köpek dostlarımızı beslediğinizde sonrasında yapılacak en iyi etkinlik yürüyüşe çıkmaktır. Etrafta doyasıya koaşacak ve enerjisini harcayacak bir alan olmadığı için sabah akşam yürüyüşe çıkmanız en iyisi olur. Enerjilerini atmada çok faydasını göreceksinizdir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar