MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Grönland Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

1.12.2022 11:02:22

Oldukça eski bir dostumuzla sizi tanıştırmak istiyoruz. Antik dönemlerden itibaren bizlerle yaşadığına inanılan ve var olan Grönland cinsi köpek dostlarımız diğer ismi ile Greenland köpek dostlarımız Kuzet Kutuplarınun oldukça yakınında bulunan Sibirya ya da Grönland bölgesinde ortaya çıkmış olup en eski köpek ırkları arasında yer almaktadırlar. Yaşamış oldukları alanda kıza köpeği görevini görebilen bu mükemmel cins köpek dostlarımız dünyanın en güzel köpek cisleri arasında yerini korumaktadır. Grünlandshund ismi ile de anılan Grönland cinsi köpek dostlarımız Vikingler'e de taşımacılık ve avcılık konusunda yardımcı olmuşlardır. 18. yüzyıl sıralarında ise İngiltere ülkesine getirilecek olan bu köpek 19. yüzyıl sıralarında ise Avrupa'ya yayılmaya başlamıştır. Bununla birlikte Grönland cinsi köpek dostlarımız batılı ülkelerde çok fazla popüler olmuştur. 20.yüzyıl sıralarında ise teknoloji elbette çok gelişti. Buna paralel olarak ulaşım araçları arttı ve Grönland cinsi köpek dostlarımıza çok daha az ihtiyaç duyulmuş oldu. Bu durum, teknolojinin hızla gelişmesi durumu Grönland cinsi köpek dostlarımızın sayılarında azalmasına sebep olmuştur. Günümüzde peki Grönland cinsi kömpek dostlarımız ne durumda? Günümüzde, Grönland cinsi köpek dostlarımız Sibirya ve Grönland alanları dışında pek rastlamak mümkün değildir.

Grönland Cinsi Köpeklerin Genel Irk Özellikleri Nelerdir?

Şimdi de sizlere madde madde sıralayacağımız bu listede Grönland cinsi köpek dostlarımızın özelliklerini yazacağız. Keyifli okumalar dileriz.

 • Dünyanın en eski köpek cinsleri arasında yer almaktadır.
 • Anavatanları Kuzey Kutup bölgesine çok yakın olan Grönland ve Sibirya'dır.
 • Anavatanları olan Sibirya ve Grönland dışında pek rastlanmayan köpek cinslerindendir.
 • Orta irilikte bir boya sahiptirler. Erkekleri 60 santimetre civarında iken dişileri ise 55 santimetre boyundadır. Bununla birlikte ağırlıkları erkeklerde 30 kilogram iken dişiler biraz daha hafiftir.
 • Tüy renkleri kızıl, siyah, gri ve kahverengi renklerinde olmaktadır. Ancak en popüler olanları tüylü beyaz tüylü olanlarıdır.
 • Göz renkleri mavi, kehribar, eladır.
 • Egzersiz ihtiyaçları çok yüksektir.
 • Kaslı ve güçlü bacaklara sahiptirler.
 • Kızak köpeği olarak bilinen Grönland cinsi köpek dostlarımız cesur ve azimlidir.
 • Ortalama yaşam süreleri 10 ile 14 yıl aralığındadır.
 • Katmanlı kürkleri sayesinde soğuk hava şartlarına dayanıklıdırlar.

Grönland Cinsi Köpek Bakımı

Bakımı ve beslenimi kolay bir ırk değildir. Grönland cinsi köpek dostlarımız ilk kez köpek sahipleneceklere asla tavsiye edilmemektedir. Kendilerini alfa olarak gören Grönland cinsi köpek dostlarımız sürekli sahipleri üzerinde otorite kurmak isterler. Yavru iken eğitimi ve sosyalleştirilmesi daha kolaydır. İnatçı ve bağımsız yapıları sebebi ile zorluk yaşatabilirler.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar