MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Kırılgan Deri Sendromu Nedir?

25.04.2022 11:49:46

Kedilerde Kırılgan Deri Sendromu Nedir?                  

Evcillerde tıpkı insanlar gibi bir takım hastalıklara yakalanmaktadırlar. Bu hastalıklar zaman zaman benzerlik göstermiş olsalar da bazı zamanlarda farklı tür hastalıklar da görülebilmektedir. Bunun sebebi insanlarla evcil dostlarımızın genlerinin birbirlerinden farklı olmasındandır. Bu yazımızda patili dostlarımızda görülen kırılgan deri sendromu adı verilen Ehlers Danlos Sendromu ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Evcillerde görülen kırılgan deri sendromu, kolajen üretiminde genetik bozuklukların neden olduğu bir hastalık türüdür. Bu hastalık isminden de bilindiği üzere kırılgan, gergin ve gevşek deri ile karakterize olmuş bağ dokusunun bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Kırılgan deri sendromundan etkilenmiş olan hayvanlarda bu hastalık normal olmayan bir yapıya sahip kolajen lifleri olarak meydana çıkmaktadır. Bu sorun cildi zayıflatmaktadır ve yapısal özelliklerini de azaltmaktadır. Hatta daha da ilerisi olarak cildin zarar görmesine neden olmaktadır.

Evcillerde Kırılgan Deri Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Bu sendromun klinik bulguları, kolajen yapılar ve yoğunluğunda ki değişikliklere bağlı olarak eklemlerde hassas cilt ve gevşeklik görülmektedir. Bu durumlarda en ufak bir çizik bile evcil dostumuzun ciltlerine zarar verebilir, yırtılabilir hatta yaralara yol açabilir. Sevimli dostlarımızda, kolajen eksikliği, vücut göz, kalp ve kan damarları gibi diğer tüm dokuları da etkileyebilmektedir. Sevimli dostlarımızda kırılgan deri sendromu yavru kedilerde görülmesi halinde hayata tutunmaları oldukça düşük seviyelerde olur. Kimi zamanlarda da hafif bir şekilde belirtiler göstererek normal bir yaşam sürdürebilirler. Ancak derinin yırtılması riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Sevimli dostlarımızın ciltlerinde oluşmuş olan morluklar ve yarılmalar ağrılara neden olabilir. Bu belirtiler kedilerimizde var ise bulunduğu ortamda keskin ve ağır kaba cisimlerin olmamasına dikkat etmeliyiz. Sık sık sevimli dostlarımızın ciltlerini kontrol etmeliyiz ve rutin olarak veteriner hekim tarafından muayene ettirmeliyiz.

Kırılgan Deri Sendromunun Giderilmesi İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bu sendrom evcillerde oldukça nadir görülmektedir. Son derece hassas bir cilde sahip olan sevimli dostlarımızda kısırlaştırılma yapılarak bir sonra ki nesle aktarımı azaltılabilir. Bunlara neden olarak kolajen eksikliğinden kaynaklı hastalık, hamilelik ve doğum sırasında oluşabilecek komplikasyonlara yol açabilir. Bu durum da evcil dostumuzun yaşamını tehdit edebilir. Bu hatalığın ne yazık ki tedavisi yoktur. Kısırlaştırmak kedinizin yaşam süresini uzatmak ve mutasyona engel olmasını sağlamaktadır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar