MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Diş Dökülmesi ve Detaylı Diş Bakımı?

23.04.2022 10:17:22

Kedilerde Diş Dökülmesi ve Detaylı Diş Bakımı

Evcil dostlarımızda sık görülen rahatsızlıklardan birisi de diş ve diş eti sorunlarıdır. Kedilerde, yaş aldıkça diş problemleri artmaktadır. Bunun akabinde diş dökülmeleri meydana gelmektedir. evcilinizin dişlerine bakım yaparak bu sorunların önüne geçmeniz gerekmektedir. Kedinizin dişlerini gözlemlemeniz sonucunda dişlerinde ki sorunu tespit etmiş olacaksınız. Eğer evcilinizin diş etlerinde renk değişimi görünüyorsa, kanama ve şişme varsa bu diş etlerini iltihaplandığı anlamına gelmektedir. ağız kokusu da diş eti hastalıklarının belirtilerindendir. Mama yemelerinde zorlanmalar görülüyorsa ve kuru mamaları geri bırakıyorlarsa bu ciddi bir sorun demektir. Tek taraflı çiğneme görünüyor ve yüzünde zamanla şişmeler oluyorsa bu evcil dostunuzun diş kaybı yaşayacağı anlamına gelmektedir.

Diş Bakımı

Kedilerin dişleri doğumundan itibaren 10-15 gün içerisinde çıkmaya başlamaktadır. Bu dişleri süt dişleridir. Ve evcil dostunuz 6 ayını doldurduktan sonra süt dişlerini dökmüş ve diş değiştirme süreçlerini tamamlamış olurlar. Kediler insanlar gibi yaşam süreleri boyunca aynı dişlerle beslenmektedirler. Bu da kedilerin dişlerinin insanlarda olduğu gibi bakım gerektiği anlamına gelmektedir. patili dostunuz 6 aydan küçük değilse dişlerinin dökülmesi normal değildir. Diş dökülmeleri kedilerde diş ve diş eti rahatsızlıklarına işarettir. Bu durum da kedilerde diş kaybı gibi farklı hastalıklar sebebiyle de gerçekleşmiş olabilmektedir.

Kedilerde bu hastalığın önüne geçmek ve diş kayıplarını engellemek için evcil dostların dişleri düzenli olarak diş macunu ve fırça kullanılarak temizlenmelidir. Bu işlemi yavru iken öğretirseniz evcil dostunuza ilerleyen dönemlerinde zorluk yaşamazsınız. Kedinizin diş bakımı için ağız bakım spreyleri ve ağız bakım jelleri kullanmanız kedinizin dişlerini korumasına yardımcı olacaktır.

Diş Dökülmelerinin Önüne Geçilmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Evcil dostlarımıza özel olarak üretilmiş olan kedi diş fırçaları ile düzenli olarak temizlemek en önemli kuraldır. Mama yemesini sürekli gözlemleyerek rahat çiğneyip çiğnemediğini gözlemlemek, muayene esnasında mutlaka diş kontrolü yaptırmak, kaliteli mamalar kullanmak, kuru mamaların dışında kendi tükettiğimiz yiyeceklerden vermemek, dişlerine zarar verecek her türlü nesne ve sert oyuncaklardan uzak durmasını sağlamak yapılması gereken kurallardır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar