MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde İdrar Yolu Sorunu Belirtileri

15.06.2021 12:49:42

İdrar yolu sorunları evcil kedilerde maalesef oldukça yaygındır ve ortaya çıkmalarının çeşitli nedenleri vardır. Bu problemler sadece sahipleri için can sıkıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bazen kedi için hayati tehlike oluşturabilir. Kedilerde idrar yolu sorunlarının belirtilerini bilmek, potansiyel olarak kedinizin hayatını kurtarmanıza yardımcı olabilir.

Tuvaletinin Dışına İşeme

Bir idrar yolu sorununun bu belirtisi en belirgin olanlardan biridir. Kedi idrarının belirgin bir kokusu vardır, ıslaktır ve kumaşları lekeleyebilir. Bu nedenle, tuvalet kabının dışındaki bu idrar belirtilerinden en az biri genellikle bir kedi sahibi tarafından kolayca görülür. Temizlemek ve kokudan kurtulmak daha büyük sorundur.

Kediler, tuvalet kutusunun hemen yanına idrarını yapabilir, duvara püskürtebilir veya tuvalet kabının dışındaki başka bir öğeye idrarını yapabilir. Bu, düzenli olarak veya yalnızca arada bir meydana gelebilir, ancak bir şeylerin yanlış olduğunun bir göstergesidir. Bu belirti, kedinizin çevresindeki bir şeyden rahatsız olduğu veya bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelebilir. Sebep, başka bir evcil hayvanın stresi veya kirli bir tuvalet kabı gibi çevresel değilse, hangi sağlık sorununun mevcut olabileceğine dair bir araştırma yapılmalıdır. Sistit, mesane taşları, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek enfeksiyonları ve çeşitli ağrılı durumlar, kedinizin tuvalet kabının dışına idrar yapmasına neden olabilir.

Artan İdrara Çıkma

Kedinizin tuvalet kabında daha büyük veya daha fazla sayıda idrar kümeleri fark ederseniz, bu, kedinizin idrar yolu sorunu olabileceğinin bir başka göstergesidir. Artan idrar hacmi veya idrara çıkma sıklığı, kedinizin idrar yolu enfeksiyonu, böbrek hastalığı, diyabet veya veteriner bakımına ihtiyaç duyan başka bir sorunu olduğu anlamına gelebilir. Kedi tuvaletinin düzenli olarak temizlenmesi, kedinizin idrar çıkışını izlemenize olanak tanır ve herhangi bir değişikliği fark etmenize yardımcı olur. Anormal miktarda tuvaleti ıslaksa veya tuvaletini daha sık temizlemeniz veya değiştirmeniz gerektiğini fark ederseniz, kedinizi veterinere kontrole götürebilirsiniz.

İdrar Yaparken Ağlama veya Zorlanma

İdrar yaparken ağlayan veya ıkınan bir kedi ağrılı bir kedidir. Bu semptomlar sistit, mesane taşları, idrar yolu enfeksiyonu veya ele alınması gereken başka bir idrar yolu sorunu nedeniyle olabilir. Kambur bir sırt, küçük idrar akışı ve yüksek sesle uluma, idrar yaparken ağrı yaşayan bir kedide sıklıkla görülür. Bu davranışlar normal değildir ve göz ardı edilmemelidir.

İdrar Açığında Aşırı Yalama

Rahatsızlığın ve olası bir idrar yolu sorununun başka bir işareti, idrar açıklığında aşırı yalamadır. Kediler normalde yalayarak kendilerini tımar ederler, ancak özellikle tuvaletteyken idrar açıklıklarına ekstra dikkat edilirse, bunu göz ardı etmemelisiniz. Sistitten kaynaklanan iltihaplanma ve tahriş, üretrada sıkışmış mesane taşları, idrar yolu enfeksiyonları ve diğer sorunlar bu tür davranışlara neden olabilir.

İdrarda Kan

Kedi idrarı altın renginde berrak olmalıdır. İdrarda, tuvalette veya kedinizin tüylerinde idrar açıklığının yakınında kan veya kan pıhtıları görürseniz, bu bir sorun belirtisidir. Kırmızı kan hücreleri idrar yolunda yırtılmışsa, idrar da koyu turuncu veya kahverengi olabilir. Kedi idrar rengindeki değişiklikler mesane taşlarını, tümörleri, sistiti veya diğer idrar yolu problemlerini gösterebilir.

İdrar Yapamama

Bir idrar yolu sorununun en ilgili semptomu, bir kedinin idrar yapamaması veya çok az idrar üretmesidir. Bir kedi işeyemezse, genellikle tıkanmış veya engellenmiş olarak adlandırılır ve tıkanmış kediler acil veteriner müdahalesi gerektirir. Bu, tuvalet kabında idrar kümeleri görmüyorsanız ve kediniz başka bir yere idrar yapmıyorsa, tıkanmış olabilir ve en kısa zamanda veterinere gitmesi gerektiği anlamına gelir. Ayrıca kedinizin karnında sert, büyük bir mesane hissedebilirsiniz ve kediniz uyuşuk olabilir, yan yatabilir veya tıkanırsa ağrıdan ağlayabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar