MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Bordetella Hastalığı Nedir?

15.06.2021 10:55:09

Bordetella, köpeklerde öksürüğün bir bileşeni olan bakteriyel bir enfeksiyondur. Klasik öksürük ve burun akıntısı ile karakterize edilen Bordetella, çok şiddetli bir müdahale olmadan tedavi edilebilir. Çoğu zaman köpekler grup ortamlarında diğer köpeklerden Bordetella'yı kapabilir, ancak evcil hayvanınız yıllık veteriner muayenesinde aşılanarak daha iyi korunabilir.

Bordetella Nedir?

Bordetella bronchieseptica, öksürük ile ilişkili bir bakteridir. Öksürük, üç haftaya kadar sürebilen kalıcı bir öksürüğe neden olan köpek bulaşıcı trakeobronşitinin ortak adıdır. Köpekler, enfekte köpeklerden gelen hava damlacıkları yoluyla Bordetella ile enfekte olurlar. Bu damlacıklar havada olabilir veya oyuncaklar ve mama kabı gibi yüzeylerde kalabilir. Bir köpek, öksürüğe tam olarak hangi bakteri veya virüsün neden olduğunu bulmak için test edildiğinde, parainfluenza, reovirüs, adenovirüs ve diğerleri gibi diğer bileşenlerin bulunması yüksek ihtimallidir. Bir bütün olarak toplu öksürük “kennel öksürüğü” olarak adlandırılabilir.

Herhangi bir yaştaki herhangi bir köpek öksürüğe yakalanabilir, ancak genellikle barınaklardan gelen köpeklerde veya köpek parkı, köpek gündüz bakımı ve yatılı tesisler gibi çok köpekli ortamlarda görülür. Geçerken “merhaba” diyen köpekler bile istemeden birbirlerine bulaştırabilirler.

Bordetella'nın Belirtileri

  • Açık renkten yeşile değişen burun akıntısı
  • Ateş
  • Kalıcı öksürük Letarji
  • Anoreksiya

Bordetella'nın Nedenleri

Bir köpek, enfekte bir köpeğin solunum salgılarına maruz kaldıktan sonra Bordetella ile enfekte olur. Enfekte bir köpek havlayabilir ve bulaşıcı parçacıkları başka bir köpeğin onları soluyacağı havaya yayabilir. Solunduğunda bakteri, solunum yolunu kaplayan hassas kirpik liflerine bağlanır ve enfeksiyona neden olur. Köpekler ayrıca bir köpek parkında oyuncakları paylaşarak, birbirlerinin yüzlerini yalayarak ve ortak su kaplarından içerek de enfekte olabilirler. Bordetella'ya ve aktif semptomları gösteren bir köpeğe maruz kalma süresi 2 gün ila 2 hafta olabilir.

Bordetella Teşhisi

Bordetella, özellikle yakın zamanda taşınan genç yavrularda yaygın bir durumdur. Fiziksel bir muayene sırasında, göğüste herhangi bir sıvı sesi olup olmadığını anlamak için göğsün dinlenmesiyle birlikte köpeğin sıcaklığı da ölçülür. Genellikle evcil hayvan sahibinden alınan klinik öksürük, ateş, burun akıntısı belirtileri ile birlikte öyküsü Bordetella teşhisi için yeterli onaydır. Bordetella'yı kesin olarak teşhis etmek için, bir burun sürüntüsü, sürüntü üzerindeki DNA'nın enfeksiyonun spesifik genetik imzası için değerlendirildiği bir süreç olan PCR testi için bir referans laboratuvarına gönderilebilir.

Bordetella'nın Tedavisi

Bordetella tipik olarak müdahale olmadan çözülebilir, ancak muayene edildikten sonra, bir veteriner, genellikle doksisiklin olan bir antibiyotik reçetesi yazacaktır. Öksürüğü azaltacak ilaçlar, köpeğin iyileşirken rahatını artırmak için de reçete edilecektir. Dehidrasyonu dengelemek için veterineriniz deri altına sıvı verebilir ve çoğu köpek yemeğinin kokusunu alamazsa daha az yiyeceğinden konserve yiyeceklere ılık su eklemenizi önerebilir.

Bordetella Nasıl Önlenir?

Bordetella'yı önlemek, tedavi etmekten daha kolay olabilir. Bordetella aşıları köpek yavrularına rutin olarak yaptırılmalıdır. En yaygın aşı Bordetella bronchiseptica'ya karşı koruma sağlar ve Bordetella korumasını köpek parainfluenza korumasıyla birleştiren aşılar da mevcuttur.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar