MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Bıyık Stresi Nedir? Nasıl Çözüme Kavuşulur?

6.08.2020 11:17:20

Pek çok kedi aslında bu sorunu yaşar. Bizimle beraber yaşamaya alışmış kediler diğer kediler gibi sokakta kendi imkanlarıyla yemek bulmaya çalışan börtü, böcek, kemirgen avlayarak beslenen değilde bir kendi zevkimize göre, rengini şeklini seçtiğimiz, yine aynı şekilde bizim uygun gördüğümüz mamalarla beslenmek zorunda kalıyorlar.

Aslında kedi bıyığıyla ilgili pek çok efsane var, mesela bıyıksız kedinin ayakta dengede duramayacağı gibi en çok bilinen efsanelerden biri olsada, kedilerin bıyıklarının işlevsel olmadığını söyleyemeyiz. Kedilerin bıyıkları başka bir değişle dokunsal bir organdır. Diğer kıllardan farklı olarak daha sert ve kalın olan kılların köklerinin etrafı, bir nevi sensör görevi gören sinir ağlarıyla çevrelenmiştir. Kedi bıyıklarını bir nesneye sürerek veya sıfır ışıksız bir yerde yolunu bulmaya çalışırken, etrafa yakınlığı çevredeki duvarların dokularını algılayarak nerede olduğunu algılayabilir ve yolunu bulabilir. Ve bunun yanı sıra hafif olmaları sebebiyle hava akımında ki minik değişimleri de farkederek kendisini tehlikelere karşı korur. 

Adeta bir aracın sensöründen daha hassas nitelikte olan bıyıkları sayesinde, su içme ve yemek yeme esnasında kabın kenarına değebilir, eğer çok derin bir kaptan yemek yiyor ise mamayı yemeye çalışırken bıyıkları mamaya bulaşacak bıyıkları kirleneceketir. Bıyıklarının ne kadar önemli bir parçaları olduğunu anlattık. Şimdi şöyle düşünün çok açsınız siz bir yerde yemek yiyorsunuz ve çılğın bir aradaşınız gelip gözlerinizi kapatıyor veya yiyememeniz için kollarınızı tutuyor bir düşünsenize çok açsınız ve yemek yiyemiyorsunuz ne kadar siniriniz bozulur değil mi?

Bıyık Stresi Bulguları

-Mamayı patisiyle mama kabından çıkartıp mama kabının dışarısında yeme eğilimi
-Mama kabının yanında toprak kazır gibi kazıma hareketi yapması
-Mama kabının yanında durup mamayı yemeyip aç gibi davranması
-Kapta mama olduğu halde mama istemek. Bu gibi durumda genelde mama kabının ortasındaki mamalar bitmiş olup kenarlarda mama kalmıştır

Bu Durumda Ne Yapmalıyız?

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken ilk şey mama kabını değiştirmeniz olacaktır. Öncekinden daha yayvan kenarları kısa daha geniş bir mama kabı tercih edebillirsiniz. Budeğişiklik genelde bıyık stresinin neden olduğu temel sorunu ortadan kaldırdığı için yapılması gereken ilk işlerden birisidir. Su kabının da aynı şekilde bir kapla değiştirilmesi gerekir. Bu sorunun mama kabıyla igili olduğunu anlamanız için normal bir tabakla deneyebilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar