MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Ağız Kokusu Ve Nedenleri Nelerdir

3.08.2020 13:31:36

İstatistiklere bakılacak olursa, dünyada en çok evcil hayvan olarak beslenilen canlılar kedilerdir.  Bunun en önemli sebeplerinden birisi kedilerin evcilleştirilmeye en uygun hayvanlardan bir tanesi olması ve evde bakımı olarak daha kolay ve aynı zamanda kedilerinde kendilerinin aşırı temizlik düşkünü olmalarıdır. Kediler kendilerini sürekli temizledikleri için sizin temizlemenize ihtiyaç duymazlar ve tuvalet için dışarıda gezdirilmelerine gerek yoktur. Tüm bu olumlu nedenlere nazaran en sık karşılaşılan olumsuz nedenlerden en çok karşılaşılan sorunlardan biriside kedilerde ki ağız kokusu. Bu sorunun temel nedenlerinden biride yeteri kadar ilgilenilmemesi ve bakımlarının aksatılması. Zira gerkli veteriner kontrolleri yapılan ve bakımları aksatılmayan kedilerde bu ve bu gibi sorunlara pek rastlanmaz.

Ağız Kokusuna Neden Olabilecek Sebepler;

Çürükler

Kedilerin yaşamlarını idame ettirebilmeleri için dişlerinin sağlıklı olması çok önemlidir. Kedimizin uzun yıllar bizimle sağlıklı bir şekilde yaşamasını istiyorsak eğer dişerine iyi bakmamız gerekmekte. Sürekli yumuşak gıdalarla beslenen örneğin sürekli yaş maama yiyen kedilerde dişerinin arasında biriken artıklar zamanla dişlerinin aşınıp çürümesine neden olur. Diş cürüklerini de, kedinizin ağzının kokması sebebiyle farkedebilirisiniz. 

Ağızdaki Yaralar

Kediler bazen yedikleri yiyecekler ağzının içinde herhangi bir yerde yara açılmasına sebep olabilir. Bu yemekler, örneğin tavuk kemiği balık kılçığı gibi sivri noktaları bulunan yemekler. Bu gibi durumlarda ağız içinde açılan bir yara enfekte olabilir ve buda şikayet edilicek derece ağız kokusuna sebep olabilir. Ağızdaki yaralar sadece bu sebeplerden ötürü değil herhangi başka bir sebepten ötürüde olabilir.

İç Parazitler

Kedilerde görülen bazı iç parazitler, halk arasında bağırsak kurdu olarakta tabir edilen parazit türü ağız kokusuna neden olan bir başka nedenlerden birtanesidir. Yavru dönemlerinden başlanarak parazit aşılarının yaptırılması gerekir, parazitler sanıldığının aksine ölümcül olabiliyorlar.

Diş Değişim Süreci

Kedilerde bizler gibi zamanı geldiğinde bebekken çıkan süt dişlerini döküyorlar. Bu diş dökümü yavruların yaklaşık 3.5 aylık olduğu dönemlerde görülür. Bu dökülme sürecinde ortaya ağız kokuları çıkabilir. Bu diş dökülme evresi sonlandığı zaman, ağız kokusu sorunu da sonlanmış olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar