MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Fillerin Yaşamı Hakkında Bilmediklerimiz Ve Merak Edilenler

30.07.2020 13:28:31

İnsanlar gibi memeliler sınıfında bulunan bu canlılar günün 16 saatini yemek yiyerek geçirmektedirler ve yaklaşık 220 kg yemek yiyebilirler. Yokartık dediğinizi duyar gibiyiz, ancak fillerin 7 tona ulaşabilen ağırlıklarını düşününce pekte şaşılası bir durum gibi gözükmüyor. Devasa cüsseleri ve ürkütücü görüntülerinin yanısıra Nazik ve sıcakkanlı yapıları vardır ve insanlara karşı dost canlısıdırlar.

Filler Hakkında Belki Bilmediğiniz İlginç Bilgiler

-Kulakları; Fiiler vücut ısılarını dengelemek amacıyla kullaklarını kullanıyor. Nasıl mı? şöyle ki filler çok ağır hayvanlardır ve buna bağlı olarak metobolizmaları çok yavaştır. Bu kadar yavaş metobolizmayla serinlemek oldukça zordur, ve filler sıcak havalarda kulaklarını bi yelpaze gibi kullanarak serinlemeye çalışırlar. Aynı zamanda filler kulalarını tehlike olarak algıladıkları canlıları korkutmak içinde kullanılar. Aynı zamanda bizlerde ki parmak izleri gibi tüm fillerin kulakları farklıdır.
-Filler sürü hayvanlarıdır; Filler bazı türler gibi sürü halinde dolaşırlar, yaşarlar ve göç ederler. Sürüde yavruları çevreleyerek koruma altına alırlar, hatta bir yavru filin annesi ölmüşse o file seve seve ebeveynlik bile yaparlar.
-Filler ayakta uyurlar; Yetişkin filler ayakta uyurlar bunun nedenide vahşi doğada yırtıcılardan korunabilmek. Eğer çökerek uyursalar, O büyük cüsselerini yerden kaldırana kadar yırtıcılardan ciddi yaralar alabilirler.

-Çamura bayılırlar; Fİller kurak iklimlerde su kaynağına çok rastlamayabilirler. Sıcaktan korunmak için her yolu denemeleri gerekir bu yüzden buldukları çamurda yuvarlanarak serinlemeye çalışırlar aynı zamanda yaptıkları bu eylem onları parazitlerden korumayada yarar.
-Ağırlardır; Filler cüsseleriyle ve ağırlıklarıyla ünlenmişlerdir, Öyle ki yetişkin bir fil  7 ton ağırlığa kadar çıkabilir. Kayıtlara geçmiş en ağır fil ise tam 11 ton ağırlığındadır.
-Doymak nedir bilmezler; Filler günlerinin büyük çoğunluğunu yemek yiyerek geçiririler öyleki süreç bu 16 saat kadar sürmektedir. Bu büyük cüsseli canlıların doymak bilmemesi ağırlıkları düşünülünce normal bir durum
-Hortumları; Filler hortumlarını çok işlevsel kullanırlar öyleki, en çok kullandıkları alan su içmek olsada, filler burunlarıyla bir şey taşımak, kendilerini kaşımak, yüksek dallardan bitkileri kopararak yemek vb başka şeyler için kullanırlar.

Ve Bilmeniz Greken Diğer Bazı Özellikleri

-Filler uzun yaşayan canlılardandır yaklaşık 70 yıl kadar yaşayabilirler. Ve kaydedilmiş en yaşlı fil 82 yaşındaydı.
-Filler iri canlılar oldukları için buna bağlı olarak gebelik süreleri 22 aydır ve bu süre hayvanlar aleminde en uzun süredir.
-Filler genelde ağaç kabuğu, çimler ve yaprakları yerler

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar