MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler ve Suyun Önemi Hakkında Bilgi

22.08.2022 10:34:23

Sevimli dostlarımızın sağlıkları için suyun önemi çok büyüktür. Her kedi dostumuz yeteri kadarda su tüketmelidir. Fakat kedi dostlarımız suyu içse de ne adar tüketmesi gerektiği konusunda pek de bilgi sahibi değildir. Bu sebep ile onlara bakan kişilerin yalnızca mama kabını değil su kabını da günlük rutin olarak kontrol etmesi gerekiyor. Buna bağlı olarak ev içerisindeki minik patili dostlarımızın su tüketimini gözetirken sokakta yaşayan patili dostlarımızı da unutmamalıyız. Onlar suya ve dolaylı olarak da olsa bize muhtaç durumdalar. Kedi dostlarımız yıkanmayı pek sevmez. Su ile temastak kaçınırlar. Ancak vücutlarından kaybetmiş olduğu suları geri kazanmak için bol bol su tüketmek zorundalar. Her kedi dostumuz kendi sağlığını koruyabilmek adına ve ferahlamak için bolca su içmelidir. Diğer canlılar gibi kedi dostlarımız da su tüketmediği zaman çeşitli hastalıklara maruz kalabilmektedir. Kedilere bakan kişiler özellikle yaz aylarında kesinlikle kedi dostlarımızın ulaşabileceği yerlere suları koymalıdır.

Kediler İçin Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Her canlı için su içmek hayati bir önem taşımaktadır. Hayvanlar, bitkiler ve insanlar suya son derece muhtaç varlıklardır. Buna bağlı olarak suya önem verip su tüketimini ihmal etmemeliyiz. Peki, kediler için suyun ne derece önemi var? Madde madde sıralayacağımız bu listemizde onların suya karşı olan önemini tekrar hatırlatmak istiyoruz.

Yemiş oldukları besinler içerisindeki tuzu içtikleri su ve idrar yolu sayesinde dışarı atan kedi dostlarımız ayrıca sıcak aylarda hararetlerini de su ile gidermektedir.
Su içerisinde bulunan mineraller kedi dostlarımız için son derece faydalıdır.
Vücut sıcaklıklarını denge içerisinde tutabilmek adına suya son derece ihtiyaç duyan kedilerde ter bezleri patilerinde bulunmaktadır. Bu sebeple vücutları yüksek sıcaklıkta kalmış olduğunda yalnızca patilerindeki ter bezleri sıcaklığı koruma konusunda yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle kediler bol bol su içmelidir.
Uzun tüylü kedi dostlarımız için sıcaklık konusu diğer kedilere göre daha zorlayıcıdır. Bu sebeple çok daha fazla su içebilirler.
Kedi dostlarımız için su demek, temizlik ile eşdeğerdir. Suyu tüketerek kendilerini yalar ve temizlerler. Bu sebeple yeterli miktarda su tüketmeyen kedilerde tükürük bezi salgısı olmayabilir.

Kediler Neden Az Su İçiyor?

Minik patili dostlarımız ne kadar su içmesi gerektiği konusunda bilinçli değildir. Mamalarını yer ve ondan sonra direkt olarak su içmeye yönelirler. Bazen de sıcaktan bunalan kedilerde su içme görülür. Ancak bilindiği gibi ihtiyaçları olan miktarı tam olarak bilmedikleri için az su tüketirler. Bu konuyu kesinlikle kontrol altına almalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar