MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Yaş Aldıkça Davranışları Değişebilir

20.08.2022 16:36:36

Minik kedi dostlarımızın yaşı ilerlediğinde davranışlarında da çeşitli değişimler meydana gelebilir. Yavruluk dönemlerinde ise inanılmaz hareketliliğe sahip olan minik patili dostlarımız yaşlılık döneminde elbette daha sakin bir yaşama sahip olacaktır. Bilinmesi gereken ise yaş ile birlikte gelecek kedi dostlarımızda görülen tek değişimin sakinlemekten ibaret olmadığı hatta bazı minik patili dostlarımızda durumun tam tersi ile bile karşılaşılabileceğidir. Genel olarak yaşlı kedi dostlarımızda davranış değişikliğine yol açan iki temel durumdan bahsedilmektedir. Bilişsel anlamda gerileme ve yaşanabilecek sağlık sorunları. Bu içeriğimizde kedi dostlarımızın yaşı ilerlediğinde sergilemeleri muhtemel davranış çeşitleri ile ilgili bilgi bulabileceksiniz.

Daha Gürültücü Olabilirler

Kedi dostlarımız yaşlandığında özellikle de yaşlı sınıflandırılmasında yer aldığında daha konuşkan olurlar. Daha çok miyavlayan bir varlığa dönüşmeleri mümkündür. Bu durumun ardında ise yatan birçok sebep bulunabilir. Rutin veteriner hekim ziyaretlerinin aksatılmaması önemli bir durumdur. Bilişsel gerileme, görüşlerinde bozulma, sağırlık olma durumu ile sonuçlanabilmektedir. Ağrı ise geçmiş yıllara oranla daha fazla miyavlama durumunu ortaya koyabilmektedir. Kedi dostlarımızın daha çok miyavlamaya başlaması durumunda kesinlikle tedbir amaçlı veteriner hekime başvuru yapmanız çok önemlidir.

Daha Huzursuz Olabilirler

Yavruluk ve yetişkinlik zamanını geride bırakan yaşlı kedi dostlarımız birçok sorun ile karşılaşmaları mümkündür. Yaş ile birlikte görülme ihtimali artan bazı durumlar; görüşte ve işitmede gerileme, hareket yetisinde gerileme, kendini savunmasız hissetmeye karşı endişe duyma gibi durumlar olabilir. Benzer durumlar yaşayan kedi dostlarımız bu gibi durumlarda strese girer ve daha fazla miyavlamaya meyilli hale gelir. Saklanma, tüy dökümü, tuvalet alışkanlığını değiştirme, aşırı yalanma durumu gibi durumlarda da ek belirtilerin yaşanması mümkündür.

Daha Çok Agresiflik Olasıdır

Yaşlı kedi dostlarımızın ağrı sorunu olabilir. Duyu fonksiyonları önemli ölçüde gerileyebilir. Tüm bu durumlar agresifliğe işaret edebilir. Onlarla bu dönemde daha sakin bir şekilde yaklaşmalısınız.Tüm bunlarla birlikte minik kedi dostlarımızın hormonel değişiklikleri de problemlere sebep olabilmektedir. Ayrıca oyunlara da ilgisi azalabilmektedir. Yaşlı kedi dostlarımızın fiziksel olarak nasıl hissettikleri duygudurum konusunda belirleyici hale gelebilmektedir. Ağrılarının olması oyun sırasında aktif kalmalarını engellemektedir.

En Yeni Ürünler





Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar