MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yaz Sıcağı: Kediler Sıcaktan Nasıl Etkilenir?

23.08.2022 12:46:10

Minik kedi dostlarımızın kürklü bir yapısı olduğundan dolayı kışın üşümeyeceğine inanıp yazın ise sıcaktan çok bunaldığını düşünüyoruz. Hayatın bizlere sunmuş olduğu mucizeler hakkında çok daha bilgi sahibi olmadığımızdan dolayı bu sorunun mantıklı yanıtı olduğunu fark edemeyebiliriz. Bunların arasından bir soru var ki o da kedi dostlarımızın sıcaktan etkilenip etkilenmediği ile ilgilidir. Her yeri tüy kaplı olan minik patili dostlarımız sıcak yaz aylarında ne gibi durumlarla karşılaşmaktadır?

Yaz Sıcakları ve Kediler

Kedisi olan kişiler çok iyi bilmektedir ki bazı dönemler içerisinde kedi dostlarımız çok fazla tüy döker. Bu dönemlere ise tüy dökme mevsimi diyebiliriz. Biz insanlar için bile zorlu bir geçiş dönemi olduğu için bu dönem yaklaştığında tıraşa uygun kedi dostlarımız pet kuaförlerini ziyaret ederek hem kendini hem de aile üyelerini rahatlatmaktadır. Bunun ana sebebi ise ölü tüylerin kedi dostlarımızda kaşıntı yaptığı ve tüy dökmenin patili dostumuzu yorduğu gerçeğidir. Bu sebeple düzenli olarak tüy bakımları daima yapılmalıdır. Hatta beslenmelerine bu dönemde çok daha fazla özen gösterilmelidir. Çünkü kedi beslenim durumu minik patili dostlarımızın tırnağından tüyüne kadar etki etmektedir. Kedi dostlarımız yaz aylarında parlak ve ince tüylere, kışın ise kalın ve mat tüylere sahip olmaktadırlar. Bunun yanında ısıya karşı çok fazla hassas olan kedi dostlarımızın termonötr bölgeleri 30 derece civarındadır. Bu bizimkinden çok daha fazla sıcaklık demektir. Her zaman onlar kendilerini rahatlatmanın yolunu ararlar. Kedi dostlarımız için susuzluk açlıktan çok daha zordur. Özellikle de yaz aylarında evlerimizin çevresine kedi dostlarımızın için sokaklarımıza da su dolu bir kap bırakmalıyız. Yanında mama da olursa tadından yenmez.

Yazın Kedileri Güvende Tutma Yolları

Yaz aylarında bizler çalışıyor ya da ders yapıyorken patili dostlarımız da biraz kestirebilmek adına pencere pervazına tırmanmaya çalışıyor. Bu şekilde serin esinti ya da temiz havanın tadını çıkarmak isteyebilirler. Ancak bu durum bizi çok fazla tedirgin eder. Çünkü kedi dostlarımızın balkondan ya da pencereden düşme durumu maalesef ki çok sık yaşanmaktadır.

Elbette kedi dostlarımız çok meraklı canlılardır. Yaz aylarında kedi dostlarımızın sorunu yalnızca sıcaklık değil yaz havası ayrıca bölgede böcek ve vahşi yaşamı da getirebilir. Kedi dostlarımız buna benzer böcekler ile temas ettiği zaman cilt tahrişleri olabilir. Kedi dostlarımızı yazın sıcak tutmak, evcil hayvanınızın gün içinde rahat bir yaşam sürmesine sebep olabilir. Fakat kedi dostlarımız aşırı sıcak etkisi ile bağışık değildir. Sıcak yorgunluğu önleyebilmek adına dikkatle bakılmalı. tatlı su sağlama ihtiyacının yanında ev içinde serin ve kuru bir ortam sağlamalısınız. Kediler su pınarını çok sever bir tane satın alabilirsiniz. Onlar için akan su çok değerlidir ve mutlu olurlar. Kedi dostlarımızın mutluluğu bizler için çok önemlidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar