MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler ve Lazer Oyuncaklar Hakkında Bilgi

3.06.2022 12:54:15

Tüm kedi dostlarının birleştiği durumlardan biri de kedileri ile lazer oyuncak arasında oluşan ve bitmek tükenmek bilinmeyen mücadeleye olan alışkanlıklarıdır. Hareketli ve küçük kırmını nokta ile tüm kedi dostlarımızı meşgul eden bu oyuncaklar özellikle de kedi dostlarımızın o noktayı hiç yakalayamayacağını düşündüğünüz zaman bunun bezdirici olmasını beklemiş olsanız da kedi dostlarımız bu noktaya karşı daima heyecan içerisindedir. Fakat, lazerin kedi dostlarımız için ideal bir oyuncak olup olmadığına dair bazı şüpheler bulunuyor. Bir noktada tüm kedi dostları, "lazer oyuncak kedim için zararlı mı?" sorusunu soruyor. Bununla da birlikte kedi dostlarımızın neden sürekli olarak lazer oyuncağın içindeki ışığın peşinde koştukları ve diğer oyuncaklar ile bu kadar ilgilenmediği merak konusu olmuştur.

Kediler ve Lazer Oyuncakların Çekiciliği

Lazer oyuncaklar kedi dostlarımız için hızlıca hareket eden bir ava benzer. Bu sebeple kedi dostlarımızı bu kadar çok etkilemesi mümkündür. Evde yaşayan kedi dostlarımız avlanmaya ihtiyaç duymazlar ancak bu onların avcılık içgüdüsünün yok olması anlamına gelmez. Lazer oyuncağın içinde bulunan kırmızı nokta oda içerisinde dolaştığı vakit kedi dostlarımız onu saklanmaya çalışan ve koşan küçük hayvanlara benzetebilmektedir. Ayrıca bu noktada içgüdüleri hızla devreye girer ve avını yakalamak için kediler hemen harekete geçer. Lazer noktası kedi dostlarımızın yakalayabileceği bir av olmamakla beraber bu noktada kedi dostlarımız genelde bilinçli şekilde hareket etmez. Avlanacakları zaman ise davranışları adeta söz yerinde ise otomatik pilotta gibidir.

Kediler Lazer Oyuncakları Nasıl Görür?

Kedi dostlarımızın lazeri kovalamasının en büyük sebebi ise tamamen ilgi çekici olmasından kaynaklanır. Bunun sebebini anlamak ise kedi dostlarımızın gözlerinin nasıl çalıştığını ve insan gözleri ile arasında oluşan farkları bilmekle mümkündür. İris, gözük yapı taşlarından bir tanesi olması ile beraber çubuk ve koni hücrelerinden oluşurlar. Çubuklar düşük ışıklı ortam üzerinde görmeyi ve hareketi algılamayı sağlar. Konu denilen hücreler ise gözün renklerini algılayabilmesi için oldukça gerekli bir hücredir. İnsan gözünde var olan koni hücre sayısı çubuk hücre sayısından oldukça fazladır. Bizler dünyayı keskin renkler ile görürken kediler ise en ufak hareketi dahi algılayabilirler. Bu yazdıklarımız ile beraber lazer oyuncaklar kediler için önemli bir oyuncak haline gelmektedir.

Kedi ve Lazer Üzerinde Oluşan Tartışmalar Nelerdir?

Bu oyuncaklara karşı olan uzmanlar kedi dostlarımızın bunu bir oyun değil av olarak gördüğünü ifade eder. Kedi dostlarımız lazerin içindeki kırmızı noktayı kovalamaktan zevk alıyor olsa da bu kovalamanın temelinde yakalama amacı yatmaktadır.

Bizce, en doğrusu kedilerinizin sevdiği bir oyuncağı ile onlar ile oyun oynamanızdır. Uzmanlara göre lazer oyuncaklar kedinin psikolojisini dahi bozabilir. Lazer oyuncak ile oyun oynadıktan sonra davranışlarında değişiklik görülen kediler için oyuncak güvenilir değildir.

Sizlere bu içeriğimizde kedi ve lazer oyuncaklar hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar