MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Makarna Yer mi? Kediler için Makarna Zararlı mı?

2.06.2022 11:21:02

Lütfen kedinize makarna verirken veteriner hekiminize danışmayı unutmayın. Veteriner hekim kontrolünde makarna vermek en sağlıklısı olacaktır. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Enfes, bol soslu, harika bir makarnaya çok az kişi "hayır" cevabını verebilir. Makarna, günümüz içerisinde dünyanın en popüler yiyeceklerinden bir tanesidir. Bazı kedi dostları kendi yediği makarnadan kedilerine de ikram etmeyi çok severler. Fakat, insanların keyifle tüketmiş olduğu bazı yiyecekler kedi dostlarımız için oldukça tehlikeli olabilir. Tam da bu noktada "kedim makarna yer mi?" sorusu gündeme gelmektedir. Uzmanların açıklamalarına göre, kedi dostlarımız için dönem dönem makarna yemek zararsız olabilir. Birçok yemekte olduğu gibi kedi dostlarımızda da makarna verirken göz önünde bulundurulması gereken noktalar vardır. Bu sebeple, kedi dostlarımıza makarna vermeden önce içinde ne olduğuna çok dikkat etmelisiniz.

Kediler Makarna Yer mi? Kediler ve Makarna

Kedi dostlarımız oldukça meraklı varlıklardır. Bu merakları sebebi ile genelde sahiplerinin yemeklerini yiyebilirler. Makarna da bu kadar popüler bir yiyecek olması sebebi ile kedi dostlarımızın sık sık makarna ile karşı karşıya gelmesi de olasıdır. "Kediler makarna yer mi?" sorusunun cevabı çok açıktır; bu soru makarnaya göre değişiklik gösterir.

Yumuşak yapıları sebebi ile vermiş olduğumuz makarnanın şeklinin bir önemi yoktur. Kedi dostlarımıza kelebek makarna ya da burgu makarna verebilirsiniz. Fakat, makarnanın içeriğinde kedi dostumuz için zararlı bir şey var mı kesinlikle bilmeniz gerekir. Kediler etobur olmaları sebebi ile belirtmemiz lazım ki makarna onlar için değerli besleyicilik özelliğinden uzaktır. Etobur olan bu minik canlıların önemli besin kaynaklarını balık ya da et gibi protein kaynakları oluşturmalıdır. Bu yazdıklarımıza ilaven, protein eksikliği kediler için çok ciddi bir duruma işaret ederken hatta hayati tehlikeye bile yol açabilir. Bu sebeple kediler insanların yediği besinler ile beslenmemesi gerekir. Makarna kedi dostlarımız için günlük mineral ve vitamin açısından oldukça yetersiz bir besindir. Bu sebeple, kedi dostlarımızın sürekli makarna yememesi gerekir. Kedi dostlarımızın yaşam evlerinin her döneminde onlar için özel olarak formülize edilmiş kuru ve yaş mamalarla beslenmesi gerekir.

Kediler için Makarna ve Makarnanın Tehlikeleri

Makarnanın kediler için zararlı olup olmaması tamamen içeriği ile alakalıdır. Her ne kadar makarna kedi dostlarımız için faydalı olmasa da zararlı da değildir. Arada sırada makarna yerken minik dostlarımıza 1-2 tane vermeniz sorun olmaz. Ancak, makarnanın domates soslu, aşırı yağlı, kremalı, sarımsaklı, soğanlı olması durumunda kesinlikle vermemelisiniz. Bazı makarna soslarında bulunan tuzlar kedi ve köpek dostlarımız için zehirleyici niteliğe sahiptir.

Lütfen kedinize makarna verirken veteriner hekiminize danışmayı unutmayın. Veteriner hekim kontrolünde makarna vermek en sağlıklısı olacaktır. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Sizlere bu yazımızda kediler için makarnanın zararları hakkında bilgi vermeye çalıştık.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar