MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Kulakların Sıcak Olması Neyi İşaret Eder?

1.06.2022 13:09:43

Kedi dostlarımızın kulaklarında oldukça az tüy olduğunu ve hatta bu yapının kedi dostlarımızın kulaklarını neredeyse şeffaf hale getirdiğini biliyorduk. Kedilerimizin kulaklarında vücutlarının diğer kısımlarına göre oldukça az tüy bulunur. Bunun sebebi ise kedilerin kulakları yalnızca duyma işlevlerini yerine getirmez bunun yanında vücut sıcaklığı dengesinin korunmasına da yardımcı olmaktadır. Kedi dostlarımızın insanlar nasıl terliyorsa o şekilde terlemezler. Fakat, tıpkı filler gibi kulaklarından serinlemeleri pek mümkündür. Kedi dostlarımızın kulaklarından çok fazla kılcal damar bulunur. Kulakların da aşırı ince olması sebebi ile hava, kılcal damarlardaki kanı soğutabilmektedir. Kan dolaşımı sağlanırken bunun yanında vücut da serinlemiş olur. Sıcak havalarda ise hızlı nefes alarak vücut sıcaklığı düşürülmeye çalışılır. Kedi dostlarımız yalnızca patilerindeki küçük yastıkçıklardan terlerler. Bu üç yöntem ile birlikte kedi dostlarımız vücut sıcaklığını başarılı şekilde dengelemektedir. Bu sebeple bazen kedi dostlarımızın kulakları sıcak olabilir. 

Kulaklarında oluşan ısı değişimi kedi dostlarımızın ile yaşayan insanlar için önemli ölçüde endişe yaratabilir. Kulakların çok fazla sıcak olması her zaman ciddi bir durum habercisi değildir. Yine de tedbiri elden bırakmamak çok önemlidir. Çünkü, kulaklarının sıcak olması bazı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkmaktadır.

Kedilerde Ateş Buna Sebep Olabilir

Kedilerde ateş ölçmenin en doğru öyntemi termometre ile ölçümdür bu da rektal olarak gerçekleştirilir. Kedi dostlarımızın ateşi yükseldiğinde kulakları sıcak olabilir fakat bu şekilde doğru bir ölçüm pek de mümkün olmamaktadır.

Biz insanlar kedi dostlarımızın normalde nasıl davrandığını çok yakından takip ederiz. Kedi dostlarımız hasta olduğunda günlük davranışlarında değişiklikler meydana gelir. Kedilerde ateşin 39 derecenin üzerine çıkması sağlık sorunu olabileceğinin göstergesidir. Ateşin 41 derece ve üzeri olduğu durumlar ise sağlığının ciddi derecede tehlikede olduğunu işaret eder. Bu durumda nında muayene için veteriner hekime götürülmesi gerekmektedir. Ayrıca iştah kaybı, tüyleri yalamama, hareketsizlik, depresif gözükme ya da ishal gibi durumlar da ateş belirtisidir.

Kulak Enfeksiyonu Kulak Sıcaklığını Etkiler

Kedilerimizin klakları sıcak olduğunda endişelenmemiz normaldir. Bu tür şikayeti olan kişilerin duyabileceği şeylerden bir tanesi de kulak enfeksiyonudur. Kulak enfeksiyonu tam olarak kulakların normalden daha sıcak olmasına yol açmaktadır. Kulak enfeksiyonu son derece bulaşıcıdır. Genelde kulak enfeksiyonu olan bir kedi dostumuz ile etkileşimi sonucunda bulaşabilir. Minik kedi dostlarımız için oldukça ağrılı bir hastalık olan kulak enfeksiyonu, hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir.

Kulak enfeksiyonu belirtilerini sayacak olursak; kedinin başını normale göre daha fazla sallaması, başını bir tarafa doğru yatırma, kulaktan koku gelmesi, kulak kepçesinde şişkinlik, kulak kızarıklığı ve kedinin sürekli olarak patisi ile kulağını kaşımaya çalışması yer almaktadır. Özellikle de toz akarları, mantar enfeksiyonları buna yol açan durumlardan bazılarıdır.

Sizlere bu yazımızda kedilerde kulak sıcaklığı sebeplerini açıklamak istedik. Bu tür durumlarda lütfen veteriner hekime görünmeyi unutmayın. Bizi takip ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar