MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Mırlar? Kedi Mırlamasının Sebepleri

4.06.2022 13:04:33

Kökenleri oldukça eskiye dayanan kedi dostlarımız her dönem içerisinde kendilerinden sık sık bahsettirmiş hem güzel hem de gizemli varlıklardır. Kedi dostlarımız birbirleri ile ve dışarıdaki dünya ile kurdukları iletişimde yüzlerce farklı ses ve miyavlama tekniği kullanmaktadır. Üstüne üstelik bu minik dostlarımız, bu dili sonradan öğrenmezler. Bu dil kedi dostlarımızda doğuştan gelen bir özelliğin ta kendisidir. Kedi dostlarının sıklık ile deneyimlediği kedi mırlaması kedi dostlarımızın en çok çıkardığı seslerden bir tanesidir. Kedi sahipleri, "kedim neden mırlar?" sorusunu çok fazla kez sorgulamaktadır. Bilimsel araştırmalar mırlamanın iç gırtlak ve diyaframdaki kasların ritmiş titreşimleri sonucu oluştuğunu söylemektedir. Çalışmalar, kedi dostlarımızın beyinleri içerisinde mırlama sesinin oluşumunu sağlayan gırtlak kaslarını da yöneten özel bir sinir ağı bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca, minik dostlarımıza dokunduğumuz zaman hissettiğimiz o titreşimlere eşlik eden mırlama sesi tamamen kedi dostlarımıza özgü bir durumdur. Kedi dostlarımızın içerisinde bulunmuş olduğu duygu durumu ve ruh haline göre tamamen farklı frekanslarda yayılan bu mırlamalar kedi dostlarımızın moral durumu hakkında bize direkt bilgi verebilir.

Kedi Mırlaması Bana Ne Anlatıyor?

Kedi sahiplerinin en çok sormuş olduğu sorular arasında olan "kediler neden mırlar" sorunun birçok yanıtı var. Genelde mutlu olduğu zaman çıkarıldığı düşünülen bu sesi, minik dostlarımız yalnızca mutlu olduğunda çıkarmazlar. Fiziksel acı duyduklarında, doğum yaptıkları sırada, veterinere gittiğinde ve hatta vefat anında bile çıkarabilirler. Kedi mırlaması gerginliği, korkuyu, mutluluğu ve mutsuzluğu temsil edebilir. Fakat, her kedi mırlamamaktadır. Bu kedimizin mutsuz olduğu ya da depresif olduğunu göstermemektedir. Her kedi her an mırlamaya ihtiyaç duymuyor olabilir. Eğer birçok kediniz var ise evinizdeki baskın ve kontrol sahibi olan kedinin diğerlerinden daha az mırladığını görebilirsiniz. Bu durum aralarında oluşan hiyerarşinin sonucudur. Bazı araştırmalara göre ise bazı kediler kendilerini duygusal olarak rahatlatmak için mırladığını öne sürmüştür. Örneğin yetişkin kedi dostlarımız doğum sırasında kendilerini rahatlatmak için mırlarken yavruları dünyaya geldikten hemen sonra mırlamayı onlarla iletişim kurmak için kullanır.

Mırlamanın İnsanlar Üzerinde Oluşan Etkisi Nedir?

Kedi dostlarımız neden mırlar diye merak eden kişiler bu ses özelinde insanlar için mırlamanın etkilerini de araştırmaya başlıyor. Bazı bilim insanlarına göre, mırlamanın kedi dostlarımız üzerindeki iyileştirici özelliği yanı sıra insanlar üzerindeki etkisi de bir hayli fazla. Kediler 25 - 150 Hertz arasında tutarlı bir şekilde mırlayabilir. Bu aralıktaki ses frekansı, insanoğlu üzerinde oldukça iyileştirici etkilere sahiptir. 25 - 150 Hertz frekans aralığı kan basıncını düşürür ve stres seviyesini azaltır. Kedi dostlarımız neden mırlar tam olarak bilemeyiz ama sebebini bilmeksizin onların evlerimizde yaşamasının etkisi ve sakinleştiriciliği paha biçilemez.

Sizlere bu yazımızda kediler ve mırlamaları hakkında oldukça detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Bu mükemmel canlılar hakkında öğreneceğimiz daha çok şey var. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar