MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler ve Köpekler Neden Bir Anda Koşmaya Başlar

17.07.2021 13:14:40

Hiç sebep yokken, herkes kendi halinde takılırken evdeki minnoşların bi anda koşmaya başlamasına hepimiz denk gelmişizdir. Birden bire ne oluyor da bu kadar hareketleniyorlar anlam veremediğimiz çok zaman olmuştur. Uzmanlar bu merakımızı gidermişler sağolsunlar.

Kedi ve köpeklerin bir anda koşturmaya başlamasını açıklayan uzmanlar, bilimsel adıyla "heyecanlı rastgele aktivite periyotları" (frenetic random activity periods)
olan bu enerji patlamasının oldukça normal olduğunu söylüyor. :)

Bir anda koşturmalarıyla ilgili konuşan Amerikan Veteriner Hekimleri Birliğinin başkanı Jose Arce, "sadece eğleniyorlar" diyor.

Köpekleri ne tetikliyor?

Independent Türkçe'nin aktardığı habere göre, Jose Arce, bu davranışın sebepsiz olarak ortaya çıktığını düşünse de köpekleri tetikleyen faktörler olduğunu söylüyor.

Kapalı alanda tutulan bir köpek, serbest bırakıldığında enerjisini atmak için koşturabilir. Banyo sonrası heyecanlanıp enerji patlaması yaşayabilir.

Kediler için farklı tetikleyiciler

Köpekler bu davranışı herhangi bir vakitte sergilerken kedilerin sabaha karşı yaşama ihtimali daha yüksek. Çünkü sabah saatleri kedilerin en hareketli en aktif olduğu zamanlardır.

Kediler, tuvaletlerini yaptıktan sonra ya da kendilerini temizledikten sonra da koşturmaya başlayabilir.

 

Kedi ve Köpekler Arası Farklar

Kedilerin köpeklere kıyasla enerji patlamaları daha kısa sürüyor. Jose Arce, enerji patlamaları konusunda köpeklerin kendi arasında da fark olabildiğini söylüyor. Avustralya çoban köpeği gibi atletik ve bir o kadar sinirli köpeğin sakin ırklara göre daha sık enerji patlaması yaşayabileceğini belirtiyor.


Yaban hayatında da aynı durum görülüyor

Fillerden dağ gelinciklerine kadar bir çok hayvanda da enerji patlaması görülür. 2020 yılında hakemli bilim dergisi Journal of the American Association or Laboratory Animal Scence'de yayınlanmış olan bir araştırmada, tavşanlarda da enerji patlamasının, heyecanın bir belirtisi olduğunu ortaya koymuştu. Enerji patlaması sırasında gövdesini, başını kıvırabiliyor havada zıplayabiliyor.

Arce, enerji patlaması yaşayan evcil hayvan sahiplerinin bu davranışlarını yanlış yorumlayarak, hasta ya da stres altında olduğunu düşündüklerini ifade ediyor.

Bazı insanlar da hayvanlarda görülen enerji patlamasını obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olarak görüyor. OKB'den mustarip köpekler gölgelerini takip edip, kuyruklarını kovalayabiliyor. Koşuşturmaları bir OKB değil.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar