MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler ve Köpekler Çocuklardaki Astımı Önleyebilir Mi

17.07.2021 11:58:24

Her geçtiğimiz gün hayatlarını evcil hayvanlarla paylaşan insanların sayısı artıyor. Bir çok anne baba köpek ve kedilerin çocuklara yalnızca merhameti ve empatiyi değil, aynı zaman da sağlık açısından faydası olduğunu düşünüyor. Yaygın olan bir inanca göre köpek ve kedilerle büyüyen çocuğun astım riski daha az oluyor. Bilim ne diyor peki?

Köpek ve Kediler Astımı Önleyebilir Mi?

Yakın zamana kadar, astım riskiyle evcil hayvan sahibi olmak konusunda yapılan araştırma sonuçları oldukça tutarsızdı. Bazı araştırmacılar evcil hayvanların astımı önleyebileceğini söylerken, bazıları da tam tersini söylüyordu. Bir başka sonuç olarak da evcil hayvanların astımın hiç bir rolü olmadığını söylüyordu.

Yapılan yeni bir araştırma kedilerin, bazı çocuklarda astımı önleyebildiğinin kanıtlarını sundu.

Araştırmacılar Danimarka'da annelerinde astım geçmişi bulunan 377 çocuk üstünde çalışma yaptılar. Çocuklatrın gen haritalarını çıkararak yaklaşık üçte birinde astım riskini arttıran TT isimli geni taşımakta olduğunu gördüler.

Araştırmalar sırasında bilim insanları, 1 yaşındaki çocukların yatağındaki toz örneklerinde bulunan köpek ve kedi alerjen seviyelerini ölçtüler.

17q21 geninin, diğer adı TT'nin çeşitlenmesi çocukluk astımı ile ilişkilendirilir. Bu gene sahip ve kediyle yaşayan bir çocukta ortaya çıkan astımı önleyebilir fakat köpekle yaşayan çocuklarda aynı durum gözlenmemiştir.

Araştırma sonucunda, TT genine sahip olan çocuklar üzerinde kedilerin koruyucu etkisi olduğu görüldü. Kedilerle birlikte yaşamak sadece astımı engellemekle kalmıyor. Pnömoni ve bronşiolitiyle akciğer enfeksiyonunu da önlüyor.

Araştırmacılar hala astım genini nasıl etkisizleştirdiğinden emin değiller. Jakob Stokholm, kedilerin taşımış olduğu mantar, virüs ya da bir bakterinin yaşadıkları evdeki çocukların bağışıklık sistemine bir etkisi olduğunu düşünüyor.

İlginç bir şekilde, kedilerin aksine köpekler astımı azaltmada herhangi bir etkiye sahip değiller.

Kaynak: Stokholm, J., Chawes, B. L., Vissing, N., Bønnelykke, K., & Bisgaard, H. (2017). Cat exposure in early life decreases asthma risk from the 17q21 high-risk variant. Journal of Allergy and Clinical Immunology.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar